Charles Daniel Balvo bude nově apoštolským nunciem v Austrálii

Charles Daniel Balvo bude nově apoštolským nunciem v Austrálii
17. ledna 2022 Události Autor: Anežka Hlávková

Papež František dnes jmenoval dosavadního apoštolského nuncia v České republice, arcibiskupa Charlese Daniela Balva, vatikánským velvyslancem pro Austrálii. Nový nuncius pro Česko zatím jmenován nebyl.

Tiskové středisko Svatého stolce dnes v poledne oznámilo, že Charles D. Balvo odejde z Prahy, kde působí od roku 2018. Pro českou církev je to vzhledem k očekávaným změnám spíše na jiných pozicích nečekanou informací. „I proto, že Charles Daniel Balvo je ve funkci apoštolského nuncia v České republice přes tři roky, což není pro tento úřad dlouhá doba,“ řekl ve vysílání Proglasu dramaturg náboženské tvorby České televize a komentátor církevního dění Martin Horálek.

Horálek mimo jiné vyzdvihl osobnostní rovinu Balvova působení u nás a označil ho za muže pastorace. „Nesmírně rád vyjížděl do farností, komunikoval s lidmi, byl velmi vstřícný.“ K tomu přispěla i jeho znalost češtiny. K jeho diplomatickému působení Horálek řekl: „Při prvním vystoupení na České biskupské konferenci po svém příletu řekl, že výměna pražského arcibiskupa je prioritou číslo jedna a tím, s čím do České republiky přijíždí,“ připomněl. Z tohoto hlediska lze tedy podle Horálka hodnotit nunciovu misi jako neúspěšnou. Arcibiskup kardinál Dominik Duka nabídl rezignaci z důvodu dovršení hraničního věku 75 let před čtyřmi roky. V úřadu ale nadále zůstává. "Čtyři roky přesluhovat, to už je doba, která není úplně běžná. Řada lidí předpokládala, že ta změna proběhne mnohem rychleji," zdůraznil Martin Horálek. Že se to dosud nepodařilo, svědčí podle něj o určitých problémech v pozadí, o nichž se však neodvažuje spekulovat.

NyníRanní magazín
Píseň: Noe (2015); Interpret: Hlaváčová Anna - zpěv, Železňák Miloš - kytary; Album: Železňák Miloš, Anna & vtáčiky
06:45Ranní zíváček
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony