Levínský z MeSES: Očkování je naše jediná šance

Epidemická situace v Česku se nadále zklidňuje, za včerejšek laboratoře zachytily 541 nově nakažených, což je nejméně ve všední den od 1. září. Je nejhorší za námi? Máme s postupujícím očkováním pádný důvod k optimismu? Nejen na to jsme se v pořadu 13+ ptali matematika modelujícího šíření epidemie Reného Levínského, který je také členem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).
Podle šéfa Centra pro modelování biologických a společenských procesů R. Levínského jsou faktory stojící za pozitivním vývojem tři: „Jednak očkování, které momentálně probíhá skvěle a hlavně se očkují mladší lidé, kteří mají mnoho kontaktů. To už je na epidemii mnohem víc vidět. Druhá věc, která nám bohužel pomohla, je množství lidí, kteří covid prodělali, to epidemii taky zpomaluje. Třetí je pak testování, které se v březnu zavedlo ve firmách. Ty záchyty jsou vysoké, jen za první tři týdny ve firmách nad 50 zaměstnanců bylo zachyceno přes 50 tisíc lidí. Ta situace je dneska už úplně jiná než na začátku dubna.“
Situací by však mohl zamíchat výskyt nových mutací, které by dokázaly „očkování obejít“. Zatím o ní odborníci uvažují v hypotetické rovině: „Neznamená to, že taková mutace jistě vznikne, jsou to náhodné procesy, které nelze předpokládat. Je ale dobré na to být připraven,“ říká matematik.
Důležité je podle něj mít vhodnou kampaň, která lidi motivuje, aby se nechali očkovat. „Vakcinace je naše jediná šance, všechny vakcíny fungují víc než dobře, což dokazují velká data z Izraele nebo Velké Británie.“ Lidé by podle něj měli uvažovat solidárně: „Doufejme, že všichni pochopí, že se neočkujeme jen pro sebe, ale pomáháme tím ostatním, zvlášť starším lidem, kteří mají nějakou kontraindikaci a očkovat se nemohou se nechat. Proto je důležité, aby to udělali mladí lidé.“
V souvislosti s blížícím se létem a prázdninovým cestováním je Levínský pro zavedení karantén na vnějších hranicích EU, ne mezi jednotlivými členskými státy: „To je ale potřeba řešit na úrovni celé Unie, stejně jako to vyřešila třeba Austrálie.“
Současnou situaci i nadcházející měsíce pak vidí René Levínský takto: „Pokud se dostaneme s očkováním na úroveň 70, 80 procent, což je realistické, a neobjeví se ta mutace, která by očkování zcela nebo částečně obešla, tak jsme jednoduše za vodou.“
Proč je podle něj i nadále důležité testování? Může na podzim přijít další vlna? A jaký bude další osud skupiny MeSES po nástupu nového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha? Dozvíte se v celém rozhovoru s Reném Levínským v záznamu pořadu v audioarchivu.
Foto: Pixabay