13+: Přijali v Iráku papežova slova o bratrství? Jak povzbudil tamní křesťany?

Papež František dnes ukončil čtyřdenní návštěvu Iráku, během níž se například setkal s šíitským ajatolláhem Alim al-Sistaním, modlil se s náboženskými představiteli v Abrahámově Uru, zavítal na místa poznamenaná nedávnou nadvládou teroristického Islámského státu a sloužil mše v Bagdádu a kurdském Erbílu. U některých momentů cesty jsme se zastavili v rozhovoru s Martinem Klapetkem, religionistou z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který se kromě jiného zaměřuje na křesťansko-muslimský dialog.
Souhlasí s hodnocením některých komentátorů, včetně muslimských, že se papeži zdařil jeho záměr poukázat na lidské bratrství v duchu encykliky Fratelli tutti, zdůrazněný pobytem v Uru spojeném s Abrahámem a jeho vazbou na všechna tři velká monoteistická náboženství? "Domnívám se, že se Svatému otci tento moment opravdu podařil. Lidské bratrství v duchu encykliky Fratelli tutti i místa, která postupně navštívil, ukazují na možnosti, které jsou nejen před iráckým národem, ale i globální společností," řekl Martin Klapetek s tím, že papežova cesta, zejména setkání s al-Sistáním, může mít i naprosto konkrétní dopad na zlepšení situace křesťanské komunity v zemi: "Musíme si uvědomit, že velký ajatolláh Sistání je významnou postavou, která ovlivňuje nejenom iráckou politiku. Výrazný podíl iráckého obyvatelstva naslouchá ajatolláhu Sistánímu, který ukazuje nejen na duchovní cestu, ale umí hovořit k politickému vývoji," řekl religionista k autoritě muslimského klerika a zmínil i skutečnost, že toto setkání ukázalo na možnosti dialogu křesťanů a šíitů bez zapojení Íránu, šíitské velmoci, kde ale papežská návštěva také rezonovala a podle Klapetka může mít dopad na celosvětovou komunitu vyznavačů tohoto muslimského směru.
Za cenný přínos papežské návštěvy pokládá Františkův apel, aby obnovu zničených budov provázela obnova vztahů a smíření. "Pro dialog obecně je klíčové prosadit pozitivní hodnoty do běžného života. Opustit hlavní linii náboženských vůdců a ukázat, že dialog je součástí každodenního života," řekl v reakci na papežova vystoupení v Mosulu, Karakoši a Erbílu, kde se dotkl nedávné irácké historie poznamenané nadvládou teroristů z Islámského státu nad významnou částí území státu. Podle Martina Klapetka lze papežovo povzbuzení určené iráckým křesťanům zobecnit na další komunity žijící v převážně muslimském prostředí. "Ten motiv lze aplikovat na širší kontext a všimnout si komunit v Egyptě, Turecku a dalších oblastech. Je to motiv, který lze popsat slovy: vy teď a tady jste Kristovými svědky, svědky církve. Dlouhá staletí kultury, která je protknutá v té zemi a symbolizovaná chrámy a krásou liturgie, se realizují ve vašich životech a každý z nich má svou hodnotu. To je motiv, který myslím může rezonovat i v komunitách mimo samotný Irák," uzavírá Martin Klapetek.