Papež Iráčanům: Přicházím jako poutník míru

Papež Iráčanům: Přicházím jako poutník míru
4. března 2021 Události Autor: Filip Breindl

Své potěšení z uskutečnění cesty do Iráku vyjádřil papež František. Vatikán zveřejnil jeho videoposelství obyvatelům země, v níž od zítřka prožije čtyři dny. Setká se s náboženskými vůdci i členy křesťanských komunit včetně té, které v oblasti Mosulu a Karakoše pomáhá česká charita.

"Dlouho si přeji se s vámi setkat, vidět vaše tváře, navštívit vaši zemi, kolébku civilizace, která tolik trpěla. Přicházím jako kající poutník, abych prosil Pána o odpuštění a smíření po letech války a terorismu," poukázal František na události z Iráku z posledních let, kdy část území ovládla extrémistická skupina Islámský stát. Zmínil také, že na programu má setkání s muslimskými představiteli: "Přicházím jako poutník míru, abych zopakoval, že jste všichni bratři, a zopakoval, že jste všichni bratři a vyzval k hledání bratrství se sestrami a bratry jiných náboženských tradic ve znamení otce Abraháma, který do jedné rodiny spojuje muslimy, židy a křesťany," řekl papež. Jako obvykle před zahraniční cestou papež zavítal k modlitbě do římské baziliky Santa Maria Maggiore.  

Irák zavedl pro papežskou návštěvu zvláštní bezpečnostní opatření. Agentura Reuters napsala, že iráčtí křesťané projevují z Františkovy cesty nadšení - v zemi dosud žádný papež nebyl - ostatní Iráčané se moc nezajímají. "Oceňuji, že přijede, ale nechápu, proč se té cestě věnuje tak velká pozornost," cituje agentura bagdádskou studentku Núr Ahmadovou.

zdroj: Vatican News, ČTK

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony