"Zůstal člověkem se širokým moravským srdcem". Poslední rozloučení s biskupem Esterkou

"Zůstal člověkem se širokým moravským srdcem". Poslední rozloučení s biskupem Esterkou
24. září 2021 Události Autor: Dominik Číž

V brněnské katedrále svatých Petra a Pavla dnes dopoledne proběhlo poslední rozloučení s emeritním brněnským pomocným biskupem Petrem Esterkou. Mši svatou sloužil apoštolský nuncius Charles Balvo za účasti diecézního biskupa Vojtěcha Cirkleho.

"Zemřelého biskupa Petra Esterku jsem znal jen velmi málo. Nicméně, vůbec nezáleží na tom, jak dobře jsme ho znali. Důležité je, že víme, že on takřka šedesát let hlásal slovo o radosti a útěše. Že příváděl svěřený lid k novému chrámu, kterým je Ježíš a že jako věrný služebník Božích tajemství nesčetněkrát slavil eucharistickou liturgii," řekl v homilii apoštolský nuncius Balvo.

Na závěr bohoslužby na zemřelého krátce zavzpomínal i brněnský biskup Cikrle: "I přes široký společenský rozhled a vzdělanost zůstal otec biskup Petr stále člověkem se širokým moravským srdcem a také se smyslem pro humor. Osobně děkuji za chvíle, které jsem měl možnost s ním strávit na cestách a v dlouhých rozhovorech," 

Petr Esterka se narodil v roce 1935. V 50. letech emigroval z komunistického Československa. V exilu přijal kněžské svěcení a působil především ve Spojených státech, mimo jiné jako vojenský kaplan. Jako duchovní se staral také o české věřící v zahraničí, od roku 1999 jako biskup. V roce 2013 dostal cenu ministerstva zahraničních věcí Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Zemřel v srpnu v Kalifornii ve věku 85 let.

Rozloučení v Esterkově rodišti v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku bude možné sledovat od 15 hodin on-line na YouTube a v přímém přenosu Televize Noe.