Ženy čtou více než muži, ukázal nový čtenářský průzkum

26. září 2013 Události

Češi starší 15let za rok přečtou v průměru více než třináct knih. Ukázal to zveřejněný průzkum, který připravili pracovníci Národní knihovny a Ústavu pro českou literaturu Akademie věd.

Šetření ukázalo, že až 84 procent dotázaných přečte za rok alespoň jednu knihu, přičemž výrazně více čtou ženy než muži (rozdíl je 11 procent). V digitalizaci knih jsou Češi konzervativní, neboť tři čtvrtiny si nedokážou představit, že by četli pouze pomocí počítače či tabletů. Pro více než polovinu Čechů je domácí knižní trh nepřehledný. „Je nepřehledný proto, že je na něm toho moc. To je jeden důvod a druhý je ten, že chybí kanály, kterými by čtenáři došli k nějakým věrohodným informacím. To znamená, že chybí filtry, kterými by si čtenáři pročesali, co vyšlo v oblasti, kterou sledují. Trh je sice nepřehledný, ale je na něm pořád patrný hlad po informaci, což jde proti sobě. Nicméně realita je taková, že většina se v něm nevyzná,“ osvětlil problematiku profesor Jiří Trávníček, zástupce ředitele Ústavu pro českou literaturu Akademie věd, zabývající se výzkumem čtenářů.
 
Čísla však ukazují, že Česká republika i nadále patří v Evropě k zemím s nejsilnější čtenářskou kulturou. Podobně jsou na tom také skandinávské země a pobaltské republiky.Podle průzkumu si knihy vybíráme především podle žánru a kupujeme je pro zábavu, potěšení i relaxaci. Za nejoblíbenějšího autora považují čtenáři Michala Viewegha, nejoblíbenější knihou je potom Babička. „V těch předchozích výzkumech z let (2007-2010) zvítězila Betty MacDonaldová s knihou Vejce a já. U Babičky si myslím, že to snad není ani proto, že by ji lidé četli  v takovém množství, ale že je to takový náš kulturní statek. A mnoho lidí, když jim položíme tuto otázku, se vyrovnává s představou, co by mělo říct nebo co by bylo dobré říct a kam se zařadit. Takže to asi není úplně zpráva o tom, že Babičku čtenáři čtou v tak velkém množství,“ zpochybnil vítěznou knihu Trávníček.
 
Letošní výzkum je již třetím podobným. Předchozí proběhly v letech 2007 a 2010. Okomentované výsledky letošního průzkumu a jejich interpretace budou členové připravující průzkum publikovat na webu, v časopisech a v podobě knižní monografie. Další reprezentativní šetření bude podle Ústavu pro českou literaturu AV ČR v roce 2018. Podrobnější shrnutí výsledků můžou zájemci nalézt na stránkách Národní knihovny a na webu Ústavu pro českou literaturu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony