Zemřel P. Filip Stajner, i přes vážnou nemoc duchovně vedl jiné

Zemřel pater Filip Stajner, i přes vážnou nemoc duchovně vedl jiné
3. května 2021 Události Autor: Jakub Podešva

V Poděbradech 1. května zemřel P. Filip Antonín Maria Stajner, jenž byl kvůli amyotrofické laterální skleróze po několik desetile upoután na lůžko. Ačkoliv nebyl schopný pohybu, prostřednictvím počítače, který ovládal pohybem zorniček, psal, překládal, a duchovně vedl mnohé lidi. 

Kvůli nemoci Stajner nebyl schopen mluvit ani polykat. K tomu měl zánět slinivky, poškozená játra a problémy se žlučníkem. Přitom však byl plně při vědomí. “Otec Filip byl nesmírně živý a horlivý člověk. A byl to taky člověk jako každý jiný, měl své nedostatky a slabosti. Tím obrovským utrpením ho Bůh naprosto očistil. Během posledních týdnů odmítal jakékoli léky na bolest, všechno obětoval do krajnosti, přestože velmi trpěl. Na jednu stranu jsem vnímala bolest v jeho těle, ale na druhou stranu ten hluboký klid v očích. Měl obrovskou lásku, nesmírně miloval lidi, Boha a Pannu Marii. Stále mě překvapuje kontrast mezi jeho zmučeným tělem a láskou,  uvedla pro Proglas Jaromíra Machovcová, která o patera Stajnera pečovala.  

I přes svou nemoc však dokázal být aktivní. Nadiktoval například texty několika knih, například o stigmatizované An B. Tomanové z Pastvin. Otcova poslední slova byla: ‘Žiji, abychom byli oba šťastní.’ Toto může říct Pán Ježíš každé duši. Nestačí jen říkat: ‘Pane Bože dej a zařiď.’ Můžeme dělat Bohu radost tím, že obyčejné věci nebudeme dělat útrpně, ale s radostí a vděčností vůči Kristu. Tato radost byla v otci Filipovi vždycky přítomná, ať prožíval jakékoli utrpení. A to bych přála všem,” uzavřela Machovcová.

Pater Filip Antonín Maria Stajner se narodil roku 1964 v Karlových Varech. Vstoupil do dominikánského řádu, teologii studoval i na univerzitě ve Washingtonu. Byl oponentem přijímání eucharistie na ruku, překládal také duchovní literaturu, zejména díla svatého Ludvíka Grigniona z Montfortu.  

Foto: archiv 

Zdroje: katopedia.cz 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony