Zemřel kardinál Foley, zůstává po něm např. vatikánská internetová doména

12. prosince 2011 Události Autor: Filip Breindl

Americký kardinál John Patrick Foley vedl v letech 1984-2007 Papežskou radu pro hromadné sdělovací prostředky a vatikánské televizní centrum. Zasloužil se například o zavedení internetové domény Svatého stolce .va a digitalizaci vatikánských médií v souladu s rozvojem komunikačních technologií. Ve věku 76 podlehl leukémii. 

"Velmi se mě dotkla – i osobně – smrt kardinála Foleyho, i když zůstávám velmi klidný. Kardinál Foley je člověk, kterého velmi obdivují a milují všichni, kdo jej poznali, a to pro jeho laskavost, pro jeho duchovní rozměr: byl to člověk opravdu velké duchovní úrovně. Všichni, kdo jej poznali, i v těchto posledních letech a v průběhu jeho nemoci, k němu chovají skutečný obdiv. Jsem přesvědčen, že ztělesnil nejlepším možným způsobem přátelský, otevřený a pozorný vztah církve ke světu sdělovacích prostředků, ne jako nějaký neosobní svět, ale jako svět osob," reagoval na zprávu o úmrtí kardinála Foleyho vatikánský mluvčí P. Federico Lombardi. Mediální práci kardinála Foleyho dnes ocenil také papež Benedikt XVI., který zaslal soustrastný telegram filadelfskému arcibiskupovi Charlesi Chaputovi.

John Foley se narodil 11. listopadu 1935 v americké Pennsylvánii, kněžské svěcení přijal ve Filadelfii v roce 1962. V 80. letech ho papež Jan Pavel II. povolal do čela vatikánské mediální rady a také do biskupského sboru. Mezi kardinály přijal Johna Foleyho v roce 2007 Benedikt XVI., který ho také jmenoval velmistrem Řádu Božího hrobu v Jeruzalémě - tohoto úřadu se kardinál vzdal letos v srpnu kvůli svému onemocnění.

R.I.P.