Zemřel herec a pedagog Radovan Lukavský

10. března 2008 Události Autor: Lenka Kolaříková

Ve věku 88 let byl dnes povolán na věčnost vynikající herec, divadelní pedagog a teoretik, profesor Radovan Lukavský. Spolupracoval také s Proglasem. Rozloučení s ním proběhne v úterý 18. března v 15.30 v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, zádušní mši bude celebrovat kardinál Miloslav Vlk. R. I. P.

V Národním divadle se rozloučení koná téhož dne 18. března od 11 hodin. Po odpolední bohoslužbě ve svatovítské katedrále bude tělo v Pánu zesnulého uloženo do rodinného hrobu.

Radovan Lukavský se narodil 1. listopadu roku 1919. Dětství strávil v Praze, část mládí na venkově. Vystudoval reálné gymnázium a češtinu a francouzštinu na Univerzitě Karlově, kterou kvůli nucenému nasazení v Německu absolvoval až po 2. světové válce, stejně jako studia herectví na konzervatoři. Získal angažmá v Městských divadlech pražských, od roku 1957 se stal členem činohry Národního divadla, kde působil až do letoška.

Spolupracoval i s Proglasem při načítání textů a básní, svůj hlas propůjčil například knize Jana Pavla II. Paměť a identita a Velkopáteční křížové cestě. Naposled byl hostem pořadu Křesťan a svět, který jsme odvysílali v první polovině ledna (celý rozhovor naleznete v archivu pořadů).

Své křesťanství Radovan Lukavský netajil. V knize Rozhovory s dědečkem mj. uvedl: „Mluvím s Bohem, povídám si s ním. A co mi poslední dobou přijde strašně důležitý, uvědomit si, že Bůh je otec, že je to tatínek. Ne nějakej soudce, kterej dává jen pozor, jestli plníš všechny přikázání, a jak ne, hned tě ztrestá. Je to tatínek. Se vším za ním můžeš přijít.“

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta op. 1 č.  7 C-dur pro flétnu a kytaru - Larghetto; Autor: Händel Georg Friedrich; Sóla: Jurkovič Miloš - flétna, Zsapka Jozef - kytara
02:00Křesťan a svět
02:26Písně
03:00Folklorní okénko
04:01Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony