Zemětřesení na Chebsku se podepsalo i na církevních budovách

vdb
Praskliny na zdech domů jsou nejčastější škodou po víkendovém zemětřesení na Chebsku a Sokolovsku. Stopy otřesů jsou patrné i na některých církevních stavbách – Proglas to zjistil od patera Piotra Libnera, duchovního správce farnosti ve Skalné, k níž patří i obec Nový Kostel, kde bylo epicentrum západočeského zemětřesení.
"Při kontrole stavu kostelů po bohoslužbách jsme zjistili malé nebo i větší praskliny jak na kostele sv. Ondřeje Apoštola, tak na farní budově v Lubech. Není to v takovém rozsahu jako v roce 1985, kdy vznikla velká prasklina na kostele sv. Jana Křtitele ve Skalné, ale praskliny přes celou zeď a ne pouze v omítkách jsou viditelné," popsal P. Libner s tím, že farnost v současnosti nedokáže vyčíslit škodu. Událost nahlásila pojišťovně a čeká na likvidátora.
"Působím zde na Skalensku 13 let a některé otřesy jsem už zažil. Jednou o Vánocích mě zaskočily, když jsem byl ve zpovědnici, a donutily mě utéci ven z kostela," řekl Proglasu z Polska pocházející otec Piotr, který se pozastavil nad katastroficky zaměřeným zpravodajstvím komerčních televizí. "Štáby jezdily po Novém Kostele a hledaly praskliny, nakonec zabraly trhlinu na silnici, která tam je několik let," směje se kněz a přiznává, že na počátku svého působení ve Skalné nevěděl o seismické aktivitě na západě Čech. "Když mi lidé říkali, že je tu oblast zemětřesení, myslel jsem si, že povídají nesmysly. Když jsem ale poprvé zažil, jak to zatřáslo, začal jsem se na to dívat jinak. V Polsku mi ale nechtěli věřit, když jsem povídal, že tu máme oblast zemětřesení," uvedl P. Libner a dodal, že poslední otřesy se jeho dosavadní zkušenosti vymykají: "Většinou je to dunění, pak zatřesení a konec. Teď to bylo dunění, po kterém následovalo delší zatřesení. Bylo to neobvyklé a člověka to trochu vyděsilo."