Ze světa: Zatčení čínského kněze, debata o unesených syrských biskupech
Ze zahraničí jsme do zpravodajského servisu Proglasu vybrali informaci o zatčení čínského kněze ilegální katolické církve, o debatě kolem unesených křesťanských duchovních v Sýrii a také o úmrtí slovenského jezuity, jenž se ve 30. letech připravoval na službu ve stalinském SSSR. (zdroje: Kathpress, Fides, KNA, tisková kancelář Konference biskupů Slovenska).
Čínská policie zatkla katolického kněze Songa Wan-džuna a zadržuje ho na neznámém místě. Informovala o tom americká nadace pojmenovaná po někdejším šanghajském biskupovi a vězni maoistického režimu, kardinálu Kungovi. 39letý duchovní podle ní patřil k církevnímu společenství, jež zachovává věrnost Římu, a v Číně funguje ilegálně. Pater Song působí v diecézi Xiwanzi, kde úřady zachovávají tvrdý kurs vůči podzemním katolíkům a řadu kněží a biskupů vězní, internují a vystavují dalším represím, uvádí americká nadace.
Syrský pravoslavný biskup Timotheus Matta Fadil Alkhouri vyzval politiky a žurnalisty, aby přestali zveřejňovat spekulace o možném osudu dvou metropolitů z Aleppa unesených neznámými ozbrojenci před čtyřmi měsíci. Reagoval tak na aktivitu amerického republikána Charlieho Denta, jenž přišel s tvrzením, že oba arcibiskupy zadržují islamisté na tureckém území. Podle biskup Alkhouriho podobné neověřené zprávy odvlečeným křesťanským duchovním nepomohou, efekt mohou přinést jedině informace ze spolehlivých zdrojů zejména nevládních organizací a jasná identifikace skupiny únosců, uvedl představitel antiošského pravoslavného patriarchátu. Potvrdil nedávný únos italského jezuity Paola Dall´Oglia na severozápadě Sýrie a poukázal i na další dva duchovní, kteří jsou rukojmími od února.
Ve věku 97 let zemřel slovenský kněz Alojz Strýček, dosud poslední žijící z generace jezuitů, kteří se v polovině 30. let připravovali v římské bohoslovecké koleji Russicum na ilegální službu ve Stalinově Sovětském svazu. Otec Alojz se tam naučil rusky a seznámil se s byzantským obřadem, plán s jeho nasazením v komunistické zemi se už také kvůli započaté válce nemohl uskutečnit. Jezuita proto působil v Belgii mezi sovětskými utečenci a zajatci, později žil ve Francii. Do Ruska, jemuž věnoval několik jazykovědných prací, se dostal až ve svých 77 letech v roce 1993 a působil tam přes 15 let. O úmrtí patera Strýčka informovalo tiskové středisko Konference biskupů Slovenska.