Ze světa: Svatá brána v Gaze, polský kardinál k protestům v zemi
Přinášíme několik informací přejatých do vysílání Proglasu ze zahraničního agenturního servisu:
Materiální nouze, nulová perspektiva a stálé nebezpečí – takto charakterizuje život katolické komunity v palestinském pásmu Gazy tamní farář, brazilský misionář Mario Da Silva. V rozhovoru pro německou křesťanskou agenturu KNA uvedl, že ve farnosti zůstává přibližně 130 věřících, kteří se potýkají s nedostatkem pracovních příležitostí a běžných životních potřeb, ale také například s častou zkušeností, že si před nimi jejich sousedé odplivují nebo je slovně napadají. Prakticky všichni křesťané se snaží Gazu opustit, ti, kteří zůstávají, jsou vyčerpaní z marného úsilí o získání příslušných povolení, popsal pater Da Silva. Včera komunita otevřela symbolickou svatou bránu roku milosrdenství. V jeho průběhu budou například věřící pravidelně navštěvovat lidi v nouzi – podle faráře jsou katolíci z Gazy uvyklí spíše pomoc přijímat a potřebují získat zkušenost z druhé strany.
Balíčky s oblečením rozdělují před Vánoci v křesťanských čtvrtích syrského Aleppa členky arménsko-katolické řeholní rodiny „Společenství Ježíše a Marie“. Jde o svetry, bundy či teplé prádlo vyrobené místními křesťanskými krejčovskými dílnami, vznik zakázky podpořilo mezinárodní charitativní dílo Církev v nouzi. V Aleppu se desetitisíce křesťanů připravují na páté válečné Vánoce. Řeholnice informují, že ve městě se stále bojuje, stovky domů jsou v troskách a váznou dodávky elektrické energie či vody.
Současní polští politici, vládní i opoziční, přispívají podle kardinála Stanislawa Dziwisze k rozdělování společnosti, když neberou ohled na její potřeby a nevnímají citlivost svých kroků. Krakovský arcibiskup to řekl v souvislosti se spory kolem počínání nové konzervativní vlády zejména v oblasti justice – o víkendu se ve dvaceti polských městech konaly demonstrace organizované opozicí. Podle kardinála Dziwisze ale přesun politické debaty na ulici vede k dalšímu rozdělení v situaci, která naopak vyžaduje pokojný a věcný dialog. Vláda naopak musí respektovat pluralitní společnost a s objektivitou naslouchat všem hlasům, prohlásil krakovský arcibiskup, který podle svých slov sleduje poslední vývoj v Polsku s vážnou starostí.
zdroj: Kathpress, Fides, KNA