Zaměřit ekonomiku na dobro pro celé lidstvo se snaží mladí v Assisi

Zaměřit ekonomiku na dobro pro celé lidstvo se snaží mladí v Assisi
22. září 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Do Assisi zamířili mladí lidé z celého světa, aby se setkali a dál rozvíjeli koncept Františkovy ekonomiky. Mezi těmi, kteří se zapojili do realizace papežova snu o lepším světě, v němž je ekonomika bratrská a podporuje rozvoj všech, je i Josef Zvoníček – koordinátor za Česko.

„Jedná se o celosvětové setkání. V rámci Česka a Slovenska tvoříme skupinu lidí, kteří jsou spolu v kontaktu, na konceptu Františkovy ekonomiky pracují společně. S dalšími kolegy v zahraničí jsme součástí 12 skupinek, které se věnují jednotlivým tématům. Osobně jsem součástí té, která se zabývá nerovnostmi, a spolupracuji s lidmi opravdu z celého světa, hlavně z Jižní Ameriky, ale i z Tchaj-Wanu nebo Afriky,“ nastínil koordinátor Zvoníček.

Při dvanácti workshopech v tzv. „tematických vesnicích“ budou účastníci pokračovat v diskusi, která probíhala online v posledních několika letech a zabývala se klíčovými tématy současnosti. V sobotu za mladými ekonomy a podnikateli dorazí papež František, který vznik hnutí inicioval. „Ačkoli by se mohlo zdát, že název Františkova ekonomika odkazuje na Svatého otce, není tomu tak. Jde o sv. Františka z Assisi, proto se setkání také koná na tomto místě,“ vysvětlil na Proglasu Josef Zvoníček a zdůraznil, že cílem setkání je zaměřit ekonomiku na službu a péči o celé lidstvo, nikoli jen individuálním zájmům. V sobotu se účastníci sympozia setkají s papežem Františkem a představí některé konkrétní projekty, které vznikly v rámci hnutí „Františkovy ekonomiky“.
 
Celý rozhovor, který včera vedl moderátor Jan Novotný, si můžete poslechnout v záznamu: