Zájem překračuje možnosti nabídky církevního školství, říká vedoucí Sekce církevního školství České

16. září 2013 Události

Na dnešní svátek svaté Ludmily v Česku připadá také Den církevního školství. Katoličtí zřizovatelé provozují v zemi přes 60 vzdělávacích zařízení pro více než 18 tisíc žáků a studentů.

„Církevní školy jsou otevřené všem a tím je myšleno nejen bez rozdílu vyznání ale i věřícím a nevěřícím. Zároveň je však požadováno od žáků, pedagogů, studentů respekt k tomu, že jdou na křesťanskou či židovskou školu. Samozřejmě jsou do výuky zahrnuty i některé předměty zaměřené na křesťanství, pokud mluvíme o křesťanských školách,“ přiblížil rozdíl mezi církevními a státními školami vedoucí Sekce církevního školství České biskupské konference Martin Čech.
 
Zřizovateli katolických škol jsou podle České biskupské konference diecéze, řády i farnosti, mezi další zřizovatele patří církve sdružené v Ekumenické radě církví – tedy Českobratrská církev a Diakonie Českobratrské církve evangelické. Existuje i Lauderova škola, kterou zřizuje Židovská obec v Praze. „Zájem studentů překračuje možnosti nabídky církevního školství. Samozřejmě se někdy stane, že v některém regionu je ten zájem menší. Je to velmi výjimečné,“ osvětlil Čech.
 
„Co se týká církevních škol, tak je důležitá i atmosféra. Atmosféra otevřenosti, nízkoprahovosti. K dobré atmosféře přispívají i školní kaplani spirituálové, spirituálky (v případě protestantských škol), kteří dávají prostor k osobnímu rozvoji studentů, žáků i pedagogů, což funguje na dobrovolné bázi,“ uzavřel vymezení církevního školství Čech.
 
Den církevních škol nepřipadá na 16. září náhodou. Svatá Ludmila, babička a vychovatelka svatého Václava, je totiž patronkou všech křesťanských vychovatelů.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony