Žádosti čínských žadatelů o azyl jsou důvodné, říká jejich právnička

Ministerstvo vnitra začalo čínským křesťanům rozesílat rozhodnutí o tom, zda jim Česká republika udělí azyl, o který žádají. Organizace pro pomoc uprchlíkům, která zastupuje asi třicet Číňanů, zatím prostudovala jeden dokument, který obsahoval zamítnutí. Právnička Hana Franková uvedla, že klientům doporučí, aby reagovali žalobou a do rozhodnutí soudu tak setrvali v postavení žadatele o mezinárodní ochranu.
"Na rozhodnutí, zda podá žalobu, má uchazeč 15 dní a během soudního řízení mu bude prodlužována průkazka žadatele o mezinárodní soudní ochranu. Prakticky se tak na jeho postavení nic zásadního nemění," popsala Franková s tím, že dalším opravným prostředkem, který lze uplatnit po případném zamítnutí žaloby, je kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Asi 60 Číňanů o azyl v Česku požádalo předloni, část vzdala dlouhé čekání na rozhodnutí, které se týká asi 40 lidí. Křesťané v nejlidnatější zemi světa patří k pronásledovaným komunitám – oficiální církve kontrolují tajné služby a další nelegální společenství komunistický režim potírá. Podle Hany Frankové ministerstvo nezpochybnilo problematické postavení tamních křesťanů, konkrétní uchazeč ale neprokázal, že mu hrozí pronásledování z důvodu příslušnosti k této skupině. Právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům je přesvědčena, že podané žádosti o azyl jsou důvodné. "Pokud by došlo k zamítnutí i u dalších klientů, budeme shodně jim doporučovat, aby se na nás obrátili pro poskytnutí asistence při sepisování žalob," řekla Franková. "Ministerstvo vnitra se nikdy nevyjadřuje k individuálním případům v řízení o mezinárodní ochraně, ostatně ani nemůže s ohledem na mezinárodní právo respektive Ženevskou úmluvu," uvedl tiskový odbor ministerstva.
K délce řízení poznamenala, že zákon předpokládá rozhodnutí do šesti měsíců s tím, že jen ve výjimečných případech lze tuto lhůtu prodlužovat. "Všichni naši klienti čekali přibližně dva roky, což je skutečně velmi dlouho. Bohužel ale takové průtahy nejsou ničím neobvyklým," poznamenala právní zástupkyně části čínských křesťanských žadatelů o azyl a k jejich situaci doplnila: "Mohu říci, že si velice dobře zvykli v České republice. Pilně se učí češtinu a ve většině případů si našli práci. Jsou zapojeni v místních křesťanských komunitách, které jim během řízení vyjadřovaly průběžnou podporu. Myslím si, že jsou na velice dobré cestě integrovat se v České republice a byla by velká škoda jim neumožnit, aby zde setrvali," uzavřela Hana Franková.