Začínají vzpomínkové akce ke 100. výročí arménské genocidy

Středeční vigilie v Ečmiadzinu zahajuje hlavní vzpomínkovou akci arménské apoštolské církve ke stému výročí genocidy národa v Osmanské říši během první světové války. Ve čtvrtek program pokračuje vyhlášením kolektivního svatořečení půldruhého miliónu obětí.
"Naposledy v arménské církvi ke svatořečení došlo ve druhé polovině 18. století, takže jde o velmi významnou událost. Arménská apoštolská církev nezná dlouhodobý proces kanonizace, jak je známý v katolické církvi, ale tito svatí samozřejmě museli prokazatelně projevit svou svatost, což dokázali svým mučednictvím," vysvětlila religionistka Anna Sochová, která se zaměřuje na arménské křesťanství. Do Ečmiadzinu a Jerevanu míří zástupci světového křesťanství i státníci, papež František do Arménie vyslal kardinála Kurta Kocha, předsedu papežské rady pro jednotu křesťanů.
"V České republice žije asi sedm tisíc Arménů," uvedl představitel krajanského sdružení a organizátor vzpomínkových akcí v Česku Hakob Asatryan. V Praze, Jihlavě či Brně proběhnou bohoslužby, v hlavním městě se také ve čtvrtek v podvečer rozezní zvony čtyř chrámů a symbolicky se tak připojí k celosvětové vzpomínce na oběti genocidy. Páteční program završí večerní ekumenická bohoslužba ve svatovítské katedrále, ještě předtím účastníci vzpomínky například položí květiny k pamětní desce spisovatele Franze Werfela, jenž téma arménské genocidy zachytil v románu Čtyřicet dnů. Příslušníci arménské komunity také zákonodárcům předloží žádost, aby se Česká republika připojila k asi dvacítce zemí uznávajících masakr Arménů za první světové války jako genocidu. "Chceme, aby vyslechli i vzkaz papeže Františka pronesený 12. dubna ve Vatikánu," poukázal Hakob Asatryan na nedávná slova římského biskupa o genocidě.
Tématu se věnuje páteční pořad Všimli jsme si, vysíláme ho v pátek 24. dubna 2015 od 16 hodin, opakujeme v sobotu v 11.05.