Začíná velikonoční triduum
Dnešním večerem vstupují křesťané po celém světě do velikonočního třídenní, které je vyvrcholením liturgického roku. Jak připomíná papež Benedikt XVI., prožíváme posvátné dny, které nás vybízejí rozjímat nad ústřední událostí našeho Vykoupení, nad podstatným jádrem naší víry.
„Svobodní jsme jen tehdy, když budeme spočívat ve vlastní pravdě sjednoceni s Bohem,“ uvedl ve své promluvě Svatý otec při bohoslužbě v Lateránské bazilice v Římě. Zamyslel se tak nad nočním bděním Ježíše v Getsemanské zahradě, připomněl také sílu společné modlitby: „Křesťané svým pokleknutím vstupují do Ježíšovy modlitby na Olivové hoře. Když jsou ohrožení mocnostmi zla klečí tváří v tvář svému otci. My křesťané poklekáme před Boží slávou a tímto gestem vyjadřujeme důvěru, že on zvítězí.“
Římský biskup ráno předsedal také tak zvané Missi chrismatis, při nížpřítomní duchovní obnovili kněžské závazky. Papež rovněž požehnal oleje, které se budou užívat při udílení svátosti křtu, biřmování a nemocných. Ve své promluvě hovořil o připodobnění se Kristu, jež musí stát v základu každé obnovy církve. Dotkl se též Farářské iniciativy, která si v Rakousku klade za cíl obnovit církev skrze otevřenou výzvu k neposlušnosti. Benedikt XVI. zmínil i příklady svatých, kteří přivádí Kristův způsob života do konkrétních dějinných podmínek: „Svatí nám ukazují, jak funguje obnova církve a jak jí můžeme sloužit. Dávají nám také pochopit, že Bůh se nedívá na velké počty a na vnější úspěchy, ale ukazuje svá vítězství na skromném znamení hořčičného zrna.“
Zelený čtvrtek si připomněli také věřící v Česku. Eucharistické slavnosti Missa chrismatis předsedal v Olomouci biskup Jan Graubner, v pražské katedrále svatého Víta ji celebroval kardinál Dominik Duka. Ten také vpodvečer sloužil mši svatou na památku Večeře páně a po bohoslužbě přenesl Nejsvětější svátost do Getsemanské zahrady v kostele Všech svatých na Pražském hradě. Důležitost dnešního dne zdůraznil v rozhovoru pro Proglas žďárský farář Vladimír Záleský: „Dneska je den nejenom ustanovení eucharistie, ale je to samozřejmě taky den ustanovení svátosti kněžství. Eucharistie je nerozlučně spjata s kněžstvím – když Ježíš říká apoštolům ´To čiňte na mou památku´, tak jim taky dává mandát, aby přinášeli jeho oběť. Kněz bez eucharistie nikdy nebude kněz.“