Z výročí 9. září 2008

9. září 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

”Tajemství štěstí nespočívá v tom, že stále děláme to, co chceme, ale v tom, že stále chceme to, co děláme,” tvrdil Lev Nikolajevič Tolstoj. Od narození velikého ruského spisovatele, dramatika a myslitele uplynulo dnes 180 let. Zemřel v roce 1910. Z díla připomeňme alespoň romány Vojna a mír, Anna Kareninová a Vzkříšení.

Před 165 lety se narodil švédský archeolog, který má zásluhu na stanovení a označení fází doby bronzové na ranou, střední a pozdní - Gustaf Oskar Augustin Montelius. Zemřel v roce 1921.

Před 135 lety se narodil Václav Hora – specialista v oboru občanské právo procesní. Jeho životní pouť skončila v roce 1959.

Před 5 lety odešel na věčnost generál Alois Šiška - poslední český člen Guinea Pig Club, sdružení popálených a omrzlých letců Britského královského letectva. O svém osudu napsal autobiografický román a stal se i inspirací k románu a filmu Nebeští jezdci. Jméno Aloise Šišky nese od roku 2004 ulice v Praze 12.

55. narozeniny má písničkář Slávek Janoušek.

79 let se dnes dožívá sestra Ruth Pfau z řádu Dcer Mariina Srdce, přezdívaná Matka malomocných. Německá lékařka od roku 1960 vybudovala stovky leprastanic po celém Pakistánu; v posledních letech se angažovala i v pomoci afghánským uprchlíkům. Její dílo dlouhodobě podporuje naše občanské sdružení Likvidace lepry. I v češtině opakovaně vyšla poutavá autobiografie sestry Ruth pod názvem Potkala jsem velkou lásku. Karmelitánské nakladatelství vydalo v edici Osudy další knihu misionářky malomocných - Srdce má své důvody.

85 let se dožívá americký lékař, pediatr Charleton Daniel Gajdusek - nositel Nobelovy ceny za objev pomalých virových infekcí.

Za 90 let života dnes Bohu děkuje bývalý italský prezident Oscar Luigi Scalfaro. Někdejší soudce, šéf diecézní Katolické akce a člen sekulárního institutu stál v čele země v letech 1992 až 99. Velikými vzory ve veřejném působení mu byli papež Pius XII. a jeho předchůdce ve funkci hlavy státu Alcide De Gasperi. „Kdo chce být dobrým politikem, musí být především celistvým a uspořádaným člověkem - přesněji: uspořádaným v souladu s křesťanskými hodnotami, takže může být vnitřně silný, aby byl schopen odporovat pokušení moci. Silný Boží milostí, která dobývá a pomáhá skrze modlitbu a svátosti. Moc kvůli moci je něco ďábelského, je to hřích pýchy, znamená to především myslet jen na sebe, na vlastní kariéru, na vlastní zájmy. Opakem je služba společnosti,“ zdůrazňuje dnešní jubilant, bývalý italský prezident Oscar Luigi Scalfaro.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert Es-dur pro klarinet a orchestr op. 36 - Rondo; Autor: Kramář František Vincenc; Dirigent: Caeyers Jan; Sóla: Boeykens Walter - klarinet; Soubor: Nový belgický komorní orchestr
12:40Střípek poezie
12:45Hudební siesta – 2. část
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony