Z výročí 8. září 2008

8. září 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Z rozhodnutí celosvětového kongresu o likvidaci negramotnosti se tento den připomíná jako Mezinárodní den gramotnosti.

Před 810 lety, 8. září 1198, Přemysl Otakar I. získal dědičný královský titul pro země Koruny svatováclavské.

Před 510 roky zemřel P. Pavel Pouček – člen Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, probošt zderazského kláštera. Roku 1484 byl jmenován administrátorem a vizitátorem pražského arcibiskupství.

Před 230 lety přišel na svět Clemens Brentano – slavný německý romantický básník a romanopisec, který přetlumočil dílo blahoslavené mystičky Kateřiny Emmerichové. Zemřel v roce 1842.

120. výročí vzniku slaví česká Kongregace bratří Nejsvětější svátosti – Petrinů. Založil ji vicerektor kněžského semináře v Českých Budějovicích P. Václav Klement Petr 8. září 1888 s tímto přesvědčením: „Svátostný Ježíš si nás povolal ke své službě. Máme hlásat jeho lásku, žít jeho ctnosti, žít v duchu Kristova příkladu, který nám odhaluje v Eucharistii. Náš život má být stálou adorací a Ježíš ve Svátosti naším ideálem.“

O svátku Narození Panny Marie právě před 90 lety zemřel německý kněz František Maria od Kříže Jordan - zakladatel misijní Společnosti Božského Spasitele a spoluzakladatel Společnosti sester Božského spasitele. Zemřel v roce 1918. K nám přišli první salvatoriáni do Valašského Meziříčí roku 1895, hodně povolání v počátcích získávali ve Slezsku.

Před 80 lety dostala církevní schválení Kongregace sester svatých Cyrila a Metoděje. Její členky patří mezi spolupracovnice Proglasu, s posluchači se pravidelně modlí ranní chvály.

Před 70 roky vstoupil do jezuitského noviciátu v Benešově P. Jan Lang – rodák z Rajhradu, legendární pastýř československých exulantů v Londýně a spoluzakladatel tamní pobočky Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Od loňského jara je otec Lang na věčnosti.

„Posíláte tanky proti Československu jen proto, že se tam národ dožaduje svobody slova a lidé nechtějí žít ve strachu". Tak mluvil krátce před skonem Ryszard Siwiec – šedesátiletý účetní a filozof z východopolské Przemyšle, otec pěti dětí. Sebeupálením před rovnými 40 lety při dožínkách na varšavském Stadionu desetiletí tak za přítomnosti tisíců lidí vyjádřil svůj odpor vůči komunistické totalitě. Manželce napsal, že obětuje svůj život, aby nezahynula pravda, lidskost a svoboda. I pro rádio Svobodná Evropa zněla zpráva o jeho činu příliš nepravděpodobně. Odvysílala ji až poté, co vzplála druhá živá pochodeň - český student Jan Palach.

65. narozeniny slaví herec Národního divadla Václav Postránecký.

NyníHudební siesta – 2. část
Skladba: Koncert číslo 3 pro violoncello a orchestr a moll, opus 5 (1819) - Rondo Allegretto; Autor: Kraft Mikuláš; Dirigent: Farkač Hynek; Sóla: Hošek Jiří - violoncello
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony