Z výročí 4. února 2009

4. února 2009 Události Autor: Kateřina Vitouchová

”Daleko nebo blízko, ve štěstí či v neštěstí, ve druhém má přítel někoho, kdo mu věrně pomáhá být svobodný a být člověkem.” To je výrok velikého německého evangelického teologa Dietricha Bonhoeffera. Narodil se 4. února 1906. Po vypuknutí 2. světové války se zapojil do odbojové skupiny kolem admirála Canarise, podílel se na přípravách jednoho z atentátů na Adolfa Hitlera. V dubnu 1945 ho nacisté umučili v koncentračním táboře Flossenbürg. Bonhoefferovy úvahy vydalo v češtině nakladatelství Vyšehrad pod názvem Na cestě ke svobodě.

Před 9 lety zástupci vlád, sdružení na obranu práv pacientů a organizací a podniků, zapojených do výzkumu rakoviny podepsali Pařížskou chartu práv onkologických pacientů. 4. únor je proto Světovým dnem boje proti rakovině.

Před 290 lety, 4. února 1719, začal Karel František Rosenmüller vydávat Pražské poštovské noviny - první periodické noviny v češtině.

Před 155 lety přišel na svět zakladatel české gynekologické školy, lékař Václav Rubeška. Skonal v roce 1933.

Před 115 roky zemřel Adolphe Sax - belgický hudebník a výrobce žesťových a dechových nástrojů. Vynalezl saxofon a zdokonalil klarinet.

90 let by se dnes dožil spisovatel a scenárista Jan Procházka – reformní komunista ze 60. let, po tzv. Pražském jaru zakázaný autor. Podle jeho scénářů vznikly filmy Už zase skáču přes kaluže, Páni kluci nebo Kočár do Vídně (na něm pracoval s Karlem Kachyňou). Procházkův život se uzavřel v roce 1971.

55 let uplynulo od smrti skladatele a hudebního spisovatele Václava Vačkáře. Hrál v různých orchestrech, v letech 1913 až ´19 v České filharmonii. Z jeho tvorby připomeňme serenádu Vzpomínka na Zbiroh, waltz V zeleném háječku a valčík Sen lásky.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony