Z výročí 30. srpna 2008

29. srpna 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Před 135 lety, 30. srpna 1873, rakousko-uherská polární expedice objevila souostroví Země Františka Josefa.

Před 90 lety eserka Fanni Kaplanová v Moskvě spáchala neúspěšný atentát na vůdce ruských bolševiků a předsedu Rady lidových komisařů Vladimíra Iljiče Lenina. 3. září 1918 byla zastřelena.

85 let by se dnes dožil kazatel Českobratrské církve evangelické František Kopecký – vězeň komunismu. Zemřel v roce 1997.

Před 55 lety se poprvé otevřela Zoologická zahrada v Brně.

50 let by se dnes dožila ruská opoziční novinářka, známá obhájkyně lidských práv Anna Politkovská. Matka dvou dětí ve svých článcích tvrdě pranýřovala porušování práv civilního obyvatelstva v Čečensku ruskými jednotkami, byla nesmlouvavou kritičkou Kremlu s Vladimirem Putinem v čele. V roce 2006 byla za dosud nevyjasněných okolností zavražděna u svého bytu. Její Ruský deník vyšel i u nás v překladu Libora Dvořáka. UNESCO loni Anně Politkovské udělilo Světovou cenu tiskové svobody in memoriam.

Před čtvrtstoletím odstartoval z mysu Canaveral ke třetímu, poslednímu letu americký raketoplán Challenger. Na Zemi přistál 5. září 1983.

Ve věku nedožitých 92 let odešla právě před rokem na věčnost sestra Illuminata Božena Nerušilová z Kongregace sester svatých Cyrila a Metoděje - dlouholetá účetní pražského arcibiskupství a vyučující řečtiny v teologickém konviktu v Litoměřicích. Hrob má na Velehradě, kde také žila.

65. narozeniny slaví francouzský sjezdař Jean-Claude Killy - trojnásobný olympijský vítěz z roku 1968.

Sedmdesátník je ode dneška malíř Bohumil Žemlička - scénograf Černého divadla Jiřího Srnce.

78 let se dožívá emeritní předseda Papežské rady pro kulturu, francouzský arcibiskup Paul kardinál Poupard. Na otázku, jak hodnotí soudobou kulturu, před časem odpověděl: ”Vidím ji v troskách - jako bitevní pole, kde najdete všechno a opak všeho. Naším průvodcem ale zůstává evangelium.”

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony