Z výročí 2. září 2008

2. září 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

63 let nás dělí od definitivního ukončení 2. světové války. Tečku za hrůznou kapitolou v dějinách lidstva udělala bezpodmínečná kapitulace Japonska stvrzená na palubě americké bitevní lodi Missouri v Tokijském zálivu.

Před 35 lety, 2. září 1973, odešel na věčnost britský spisovatel, lingvista a literární historik John Ronald Reuel Tolkien – oblíbený profesor oxfordské univerzity, autor kultovní románové trilogie Pán prstenů. Jeho fantazijní příběhy těží z germánských a keltských mýtů, jsou obecným poselstvím o smyslu života a dějin, o boji dobra a zla. S manželkou Edith vychoval čtyři děti, Tokienův syn John Francis se stal římskokatolickým knězem. Za 2. světové války J. R. R. Tolkien působil jako pozorovatel při náletech; procházel ulicemi Oxfordu a hlídal, aby lidé měli zatažené žaluzie, světlo totiž usnadňovalo ostřelovačům hledání cíle. Oxfordu se nakonec bombardování vyhnulo. Tolkienovo přátelství s dalším oxfordským profesorem, rovněž vynikajícím spisovatelem C. S. Lewisem, bývá označováno za jedno z největších v dějinách literatury.

15 let uplynulo od smrti houslisty a učitele hudby Josefa Micky. Kromě jiného napsal učebnici Hra na housle.

2. září 1997 zemřel rakouský psychiatr židovského původu Viktor Frankl - zakladatel logoterapie. Přežil čtyři nacistické koncentrační tábory. Byl přesvědčen, že neurotický problém moderního člověka tkví v potlačení potřeby smyslu a vyšších, i náboženských snah. Hovořil o "noogenní neuróze" - chorobném nedostatku smyslu, jímž dnešní lidé zvláště trpí. V knize Člověk hledá smysl Frankl píše: “My, kteří jsme byli v koncentráku, se pamatujeme na lidi, kteří chodili po barácích a konejšili ostatní, rozdávali i poslední chleba. Možná jich nebylo moc, ale i tak jsou dostatečným důkazem, že člověku lze vzít všechno až na jedinou věc a sice tu poslední z lidských svobod: svobodu rozhodnout se za jakýchkoli okolností pro vlastní postoj, pro vlastní cestu.”

61 let se dnes dožívá apoštolský nuncius v Ruské federaci, italský arcibiskup Mons. Antonio Mennini.

Sedmdesátiny slaví fotograf, publicista a cestovatel Zdeněk Thoma. Zaměřuje se na Asii, v jejích zemích strávil přes 7 let. Například Thomova obrazová publikace Nepál - království pod Himálajem získala ocenění Nejkrásnější česká kniha roku 1996.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony