Z výročí 2. května 2008

2. května 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

V katolické církvi je pátek 6. velikonočního týdne a památka svatého Atanáše Alexandrijského - vynikající osobnosti křetanského starověku, učitele antické církve. Řehoř Naziánský ho nazval "sloupem církve", následovníci mu přihali jméno "Veliký". Už ve 33 letech stanul Atanáš v čele egyptské církve. Pětkrát jej ariáni poslali do vyhnanství (celkem na 18 let), biskup byl však neoblomný a oběc věřících vedl z podzemí. Zemřel 2. května 373, před rovnými 1635 lety. Dochovala se řada jeho spisů, knih a dopisů, bestsellerem soudobé literatury byl Atanášův Život Antonína.

2. máj je Světovým dnem ptačího zpěvu.

2. května 1706 podlehl ve filipínské Manile horečnaté střevní nemoci jezuitský misionář, botanik a objevitel nových léčiv Jiří Josef Camel – brněnský rodák, nejlepší lékárník své doby. Jeho život charakterizuje neúnavná dychtivost po vědeckém poznání a neustálá ochota k praktické pomoci nemocným.

Madridské povstání španělského lidu proti Napoleonovi před 200 lety znamenalo začátek války za nezávislost.

Při odpoledním loutkovém představení v divadle manželů Skupových v Plzni 2. května 1926 se divákům poprvé představil Hurvínek. Jméno dostal prý podle toho, že sudičky daly malému hrdinovi ”třikrát hurá do vínku”. Loutku vymyslel, navrhl a vytvořil Gustav Nosek.

Právě před 60 lety, nedlouho po komunistickém puči z února 1948, byl uveden do služby olomouckého arcibiskupa Josef Karel Matocha. V kázání při jeho intronizaci zazněla i slova: "Odpadla léna, odpadly statky, odpadly erby. Zůstal však Bůh."

Před 55 lety, 2. května 1953, byl na Slovensku zahájen provoz Oravské přehrady.

Levicové studentské nepokoje v Paříži před 40 lety odstartovaly měsíc trvající hnutí občanské a hospodářské neposlušnosti deseti milionů Francouzů. Událost platí za počátek krize režimu prezidenta Charlese de Gaulla.

Před 20 lety zemřel na následky komunistického věznění básník, spisovatel a novinář Jaromír Šavrda - překladatel Alexandra Solženicyna, signatář Charty 77. Spolupracoval se samizdatovou edicí Petlice, provozoval i vlastní edici Libri prohibiti. Jeho verše psané v žaláři vyšly původně ve Spolkové republice Německo ve sbírkách Cestovní deník a Druhý sešit deníku v polovině 80. let. Po Jaromíru Šavrdovi je nazvána ulice v Ostravě-Hrabůvce.

2. května 1990 Federální shromáždění zrušilo v Československu trest smrti.

Právě před 5 lety byl povolán na věčnost katolický aktivista Augustin Navrátil z Lutopecen na Kroměřížsku – soukromý zemědělec a traťový hradlař státních drah, otec devíti dětí, spoluzakladatel Sdružení rodin s více dětmi, signatář Charty 77, pronásledovaný komunistickou diktaturou. Jeho petici ze začátku roku 1988 - Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů v ČSSR - podepsalo přes 600 tisíc lidí. Po pádu totality se Augustin Navrátil podílel i na obnově Orla. Byl členem Společnosti pro církevní právo, redigoval časopis Obzory.

55 let se dožívá jedna z největších dirigentských hvězd současnosti, Rus Valerij Gergijev, v hudebních kruzích přezdívaný car nebo Ivan Hrozný. Stojí v čele petrohradského Mariinského divadla, řídí festivaly, získává mecenáše. Jeho působení je úzce spjato s Rotterdamskou filharmonií, Vídenskými filharmoniky, Londýnským symfonickým orchestrem, Metropolitní operou v New Yorku a dalšími prestižními tělesy. Loni v září se Valerij Gergijev představil na mezinárodním festivalu Pražský podzim.

91. narozeniny slaví bývalý předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín – vězeň obou totalit minulého století.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony