Z výročí 16. listopadu 2008

16. listopadu 2008 Události Autor: Kateřina Vitouchová

O této neděli Roku svatého Pavla slaví domácí katolická církev Den Bible, v kostelích se koná finanční sbírka na podporu biblického apoštolátu. Čtvrtinu výtěžku dostane České katolické biblické dílo, tři čtvrtiny Česká biblická společnost.

Podle kalendáře OSN je Mezinárodní den tolerance a Mezinárodní den vzpomínky na oběti cest.

Narození básníka Karla Hynka Máchy 16. listopadu 1810 se připomíná Dnem poezie.

Na oběti válek a násilí vzpomínají v německy mluvících zemích při Národním dni smutku.

Před 330 lety pražský novoměstský magistrát u sochaře Jana Jiřího Bendla objednal kamennou jezdeckou sochu svatého Václava, která pak byla postavena na současném Václavském náměstí.

115 let trvání dnes slaví fotbalový klub Sparta Praha.

Před 100 lety přišla na svět sestra Emmanuelle z kongregace Naší Paní ze Sionu - původem Belgičanka, přezdívaná francouzská Matka Tereza. Na věčnosti je tato svědkyně křesťanské lásky k nejubožejším od letošního 20. října.

90 let uplynulo od vyhlášení Maďarské republiky.

80 let by se dnes dožil profesor fundamentálnío teologie P. Vladimír Boublík – někdejší děkan teologické fakulty Papežské lateránské univerzity v Římě, autor knihy Setkání s Ježíšem a komentáře Boží lid ke konstituci II. vatikánského koncilu o církvi. K liturgii nebeské byl povolán v září 1974. Vzpomínku jeho přítele, profesora Karla Skalického, chystá Proglas do vysílání 17. listopadu.

Rovných 35 let nás dělí ode dne uvedení pohádky Tři oříšky pro Popelku do kin.

37. narozeniny slaví farář na Svaté Hoře u Příbrami, P. Stanislav Přibyl - provinciál Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů), prezident Arcidiecézní charity Praha.

Požehnaného věku 85 let se dožívá prešovský emeritní biskup katolíků východního obřadu, vladyka Ján Hirka – horlivý ctitel Matky Boží a podporovatel ekumeny, vězeň a dělník komunismu. Narodil se v Abranovcích v okrese Prešov. Roku 1944 nastoupil do řeckokatolického semináře. Po čtyřech letech jej blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič poslal na studia na Bohosloveckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, v roce 1949 ho pomocný biskup Vasiľ Hopko v kapli prešovského semináře vysvětil na kněze. Během režimního pokusu o likvidaci řeckokatolické církve se otec Hirka od dubna 1950 ukrýval a tajně pokračoval v pastoraci. Státní bezpečnost ho však sledovala. Roku 1952 byl zatčen a odsouzen na dva a půl roku vězení. Ve 2. polovině 50. let s trvalými následky přežil důlní neštěstí na nucených pracích ve Rtyni v Podkrkonoší. Po obnovení oficiální činnosti řeckokatolické církve v roce 1968 ho Svatý otec Pavel VI. jmenoval ordinářem – apoštolským administrátorem prešovského biskupství s právy diecézního biskupa. V prosinci 1989 ho papež Jan Pavel II. ustanovil sídelním biskupem. Emeritován byl před šesti lety, jeho nástupcem je vladyka Ján Babjak z Tovaryšstva Ježíšova. Za celoživotní dílo a činnost ve prospěch církve dostal Mons. Hirka i vysoké státní vyznamenání a čestný doktorát Prešovské univerzity. Heslo jeho pastýřské služby zní: „Pokoj a milosrdenství pod Mariinou ochranou.“

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony