Z událostí 20. února 2019

20. února 2019 Události Autor: Pavel Chaloupka

Stručný přehled událostí očekávaných ve středu 20. února 2019.

V jednom z nejnavštěvovanějších poutních míst Maďarska Máriabesnyő začíná kongres biskupů střední a východní Evropy. Český episkopát na třídenní akci zastupuje arcibiskup Jan Graubner.

V den, kdy se slaví vzpomínka svatých Hyacinty a Františka, dětí, kterým se v portugalské Fatimě zjevila v roce 1917 Panna Maria, vstupují v platnost nové statuty tamní Svatyně Panny Marie Růžencové. Ty zmiňují zvláštní pozornost vůči nemocným poutníkům, zdravotně postiženým, chudým a sociálně vyloučeným.

Ruský prezident Vladimir Putin přednese své každoroční poselství o stavu země. Americký prezident Donald Trump se v Bílém domě setká s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem.

Ústavně-právní výbor Senátu se bude zabývat komunistickým návrhem zákona zdanění finančních náhrad vyplácených církvím v restitučním procesu. Minulý týden senátní hospodářský výbor navrhl zamítnutí zákona. Závěrečné hlasování horní parlamentní komory je na programu nejbližší schůze, která začne příští středu.

V Poslanecké sněmovně převezmou dnes ocenění z rukou jejího předsedy Radka Vondráčka zástupci vítězných obcí soutěže Vesnice roku. První místo v ní obsadila obec Dolní Němčí, druhou příčku Šumvald a třetí pak Nový Kostel.

Pražská nemocnice Na Bulovce zahájí provoz nejmodernějšího mamografického přístroje současnosti, který umožňuje 3D vyšetření prsu (tomosyntézu) a stejně tak i vyšetření s použitím kontrastní látky (kontrastní mamografii).

Vědec a laureát Národní ceny Česká hlava 2018 Jaroslav Doležel odpoledne na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého otevře letošní cyklus Současná chemie, který každoročně zve do Olomouce špičkové odborníky. Série přednášek otevřených i pro veřejnost organizuje jeden z nejcitovanějších světových chemiků a nositel České hlavy 2008 Pavel Hobza.

Zlínský hejtman Jiří Čunek přijede do Kroměříže besedovat o plánované výstavbě nové krajské nemocnice ve Zlíně.

Začíná divadelní festival Malá inventura, který na 15 pražských scénách do 28. února nabídne 57 představení.

Koncertem skupiny Nezmaři začne večer v Českých Budějovicích jarní část hudební folkové série „Na návštěvě u Nezmarů“. Do června se v ní postupně představí skupiny Epydemye, Václav Koubek Trio, Marien a kytarista Norbi Kovács.

Italské Fassa Valley hostí Mistrovství světa juniorů ve sjezdovém lyžování. Klasičtí lyžaři se pak na světový šampionát sjeli do rakouského Seefeldu. Tam jsou dnes na programu kvalifikace běžců klasickou technikou na 5 a 10 kilometrů.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony