Z očekávaných události v sobotu 23. července 2022

Z očekávaných události v sobotu 23. července 2022
23. července 2022 Události Autor: Daniel Blažke

V kostele sv. Jana Křtitele ve slovenském Popradu-Strážích bude odpoledne sloužit děkovnou mši tamní rodák František Šary, novokněz olomoucké arcidiecéze. Primici slavil 9. července v Lidečku na Vsetínsku, jeho kaplanským působištěm jsou Bílovice na Uherskohradišťsku. 

Žena ukrajinského prezidenta Olena Zelenská hostí virtuální summit manželek a manželů hlav států, videokonferenci věnovanou poválečné rekonstrukci země.

V Brně dnes a zítra vrcholí Festival Mendel k dvoustému výročí narození zakladatele genetiky. Na 17. Pouť smíření ve stopách více než dvaceti tisíc Brňanů německé řeči vyhnaných z města koncem války zvou pořadatelé včera zahájeného festivalu Meeting Brno. Jde se proti směru historického pochodu, od někdejšího hromadného hrobu v Pohořelicích. Cíl je ve starobrněnském opatství.

Celodenní program připravili v rodišti vědce, kněze a řeholníka, Hynčicích na Novojičínsku. Zahrnuje komentované prohlídky památníku v Mendelově rodném domě i slavnostní odhalení obnovené křtitelnice.

Na Pěší pouť k Božímu milosrdenství do Slavkovic u Nového Města na Moravě se vydávají skupiny poutníků z Prahy, Hodonína, Mladé Boleslavi a Českých Budějovic.

Hora Matky Boží v Králíkách je dnes dějištěm pouti trvalých jáhnů královéhradecké diecéze.

Dny lidové architektury otevřou na Českolipsku pro návštěvníky Víseckou rychtu v Kravařích a památník Karla Hynka Máchy v Doksech.

32. Akademické týdny zahájí biskup Václav Malý ve Sněžném v Orlických horách. 

Je čas svatoanenských poutí. V kapli Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se uskuteční poutní mše ke cti Ježíšovy babičky dnes ve 14.30. Dobročinné Svatoanenské zahradní slavnosti pořádá Domov svatého Josefa v Žirči. Odpoledne (zhruba v 16.30) se tam vypravíme v živém vstupu. 

V Poličce pokračuje 19. ročník multižánrového festivalu Colour Meeting. 

Vernisáž výstavy soch Vladimíra Matouška bude odpoledne od 14 hodin ve Svatém Janu pod Skalou, na bývalé faře. Umělce můžete znát jako autora cyrilometodějského sousoší z brněnského Petrova i soch apoštolů Slovanů na vstupní bráně poutního areálu na Velehradě.