Z očekávaných událostí soboty 17. září 2022

Z očekávaných událostí soboty 17. září 2022
17. září 2022 Události Autor: Anežka Hlávková

Nabízíme Vám výběr z očekávaných událostí:

Delegace zástupců vlády, vědecké a kulturní obce spolu s předsedou senátního výboru pro vědu a kulturu Jiřím Drahošem navštíví Tchaj-wan.

Celostátního vítěze soutěže Vesnice roku 2022 vyhlásí v Luhačovicích na Zlínsku.

Pietní akt u příležitosti 85. výročí úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka se uskuteční v podvečer v Lánech na Kladensku. 100 let od návštěvy prvního československého prezidenta si dnes připomínají obce Semily a Turnov.

V Třeboni probíhá Jihočeský festival zdraví. Hlavním letošním tématem je autismus. Doprovodný program nabídne hudbu, tanec, trh chráněných dílen či pohybové aktivity jako lekci správné chůze proti bolesti zad. Součástí bude charitativní sbírka na podporu dvanáctiletého Miroslava Landy ze Suchdola nad Lužnicí, který trpí autismem a má diagnostikovanou těžkou mentální retardaci.

Druhým dnem pokračuje „pouť po stopách pátera Toufara při slavnosti Povýšení svatého Kříže“. Začala včera v želivském klášteře a skončí zítra v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Pořádá ji hnutí Comunione e liberazione.

Ve cvilínském kostele Panny Marie Bolestné a Povýšení svatého Kříže se dnes a zítra koná pouť. Po mši svaté, která začne v 18 hodin, budou moci věřící individuálně uctít ostatky svatého Kříže. Zítra na stejném místě proběhne hlavní cvilínská pouť k Panně Marii Sedmibolestné.

Na poutním místě Chlumek u Luže v Královéhradecké diecézi se dnes sejdou čeští jezuité, jejich spolupracovníci a příznivci. Mši svaté v 11 hodin bude předsedat pater Michal Altrichter. Poté promluví otec Miroslav Herold o historii poutního místa, bývalého působiště jezuitů. Odpoledne poutníky čeká prohlídka okolí a hradu Košumberk.

Druhý ročník festivalu Porta Aperta otevře dnes po celém Česku brány téměř osmdesáti řemeslných dílen, farem a výroben potravin. Kvalitu všech nabízených výrobků zaštiťuje Asociace regionálních značek.

Na lesním hřbitově v Novém Boru se před polednem koná poslední rozloučení s překladatelem Vladimírem Medkem. Do češtiny převedl romány Sto roků samoty nebo Stromy znamenají svět a se svým bratrem Pavlem sedmidílnou ságu o Harrym Potterovi. Zemřel 2. září ve věku 82 let.

České centrum v Londýně ve spolupráci s jedním z nejstarších atletických klubů v Anglii Thames Valley Harriers dnes pořádá Běh Emila Zátopka. Jde o charitativní akci s připomínkou pondělního 100. výročí narození manželů Emila a Dany Zátopkových.

Sympózium, které se uskuteční u příležitosti 80. výročí mučednické smrti svaté Terezie Benedikty od Kříže, civilním jménem Edity Steinové, spolupatronky Evropy, pořádají dnes v Centru Salvator na Jakubském náměstí v Bratislavě tamní karmelitáni. V 10 hodin bude mše svatá, na kterou naváže historická přednáška o životě světice.

V Brně si dnes připomínají 1 200 let od první písemné zmínky o Moravě a Moravanech ve franských letopisech. Den za Moravu začne v 9 hodin před kostelem svatého Tomáše na Moravském náměstí. Na stejném místě se uskuteční i pietní akt na počest Jošta Moravského, který bude pokračovat průvodem na náměstí Svobody. Tam následuje předávání ocenění v anketě Osobnost Moravy.

Svátost kněžství přijme dnes v poledne ve Fryštáku salesián Vlastík Vajďák. Primiční mši svatou bude sloužit zítra (v neděli 18. 9.) ve Zlíně.  

Benefiční Koncert pro Brno se uskuteční dnes večer v brněnském Besedním domě. Výtěžek koncertu, který v přímém přenosu odvysílá od 20.15 Česká televize a Český rozhlas, poputuje na varhany pro nový koncertní sál. Vystoupí například houslista Josef Špaček, klavírista Ivo Kahánek, B-Side Band nebo legendární zpěvačka a herečka Soňa Červená.

Na dopoledne plné zábavy pro děti i dospělé zve od 9 do 13 hodin Charita Opava, která pořádá společně s Okresním fotbalovým svazem 5. ročník soutěží v netradičních disciplínách. Výtěžek benefiční akce podpoří mobilní hospic Charity Opava Pokojný přístav.

NyníPísně
Píseň: Bezpečí a klid (2021); Interpret: Post-hudba; Album: Post-hudba: Svět na konci roku nula
03:00Oktáva
03:55Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály