Z očekávaných událostí pondělí 25. července 2022

Z očekávaných událostí pondělí 25. července 2022
25. července 2022 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Papež František je druhým dnem na návštěvě Kanady. Označil ji za kající pouť – další krok na cestě smíření s komunitami původních obyvatel, na kterých se v minulosti provinila i katolická církev. Na úvod šestidenní apoštolské cesty pobývá v Edmontonu, metropoli kanadského státu Alberta. Dnes se setká se zástupci Inuitů, Métisů a tzv. Prvních národů (severoamerických Indiánů), aby jim vyslovil omluvu a uznání. Přímý přenos můžete sledovat na televizi Noe od 18 hodin. 

V Dillí bude uvedena do úřadu nová indická prezidentka Draupadí Murmúová, 64letá politička z kmene Santálců.

Chorvatsko hostí druhý den Evropský Magis 2022. Setkání organizují jezuité pro mladé lidi, které oslovuje ignaciánská spiritualita. Přípravné práce k demolici bývalého vepřína začínají v Letech na Písecku, v místech sběrného romského tábora z 2. světové války. 

Pokračuje festival Meeting Brno. V 16 hodin organizátoři položí ve Všetičkově ulici Kámen zmizelých za Mendelova popularizátora, hlasatele rasové rovnosti a stavitele česko-německých mostů, biologa Huga Iltise a jeho rodinu. Od 17 hodin následuje v zahradě augustiniánského opatství na Mendlově náměstí diskuze Karel a Zita. Další o hodinu později otevře téma role žen v církvi. Ve 20 hodin je na programu Meetingu Brno premiéra inscenace Fantastické rasy a jak je najít.

Kameny zmizelých (Stolpersteiny) odpoledne přibudou i v Kroměříži, ve Vrchlického ulici. Židovskou minulost města pak připomene slavnostní odhalení modelu Nové synagogy na Komenského náměstí a v 17 hodin přednáška v Klubu Starý pivovar. Od 21 hodin se bude na radničním nádvoří promítat film Musíme si pomáhat.

Večery vážné hudby v Proluce zahájí v plzeňských Křižíkových sadech. 

Na staré faře v Trhových Svinech na Českobudějovicku startuje v 18 hodin série Svinenské čtení. Autorské přednesy nabídne denně až do pátku.