Z očekávaných událostí pátku 5. srpna 2022

Z očekávaných událostí pátku 5. srpna 2022
5. srpna 2022 Události Autor: Adéla Šimoníková

Uchazeči o místo v Senátu se dnes dozví, zda byli k volbám připuštěni. Rozhodují o tom radnice v sídlech volebních obvodů. Dnešní 100. narozeniny otce Benedikta Vladimíra Holoty oslaví při večerní bohoslužbě františkánská farnost Panny Marie Sněžné v centru Prahy. Proglas ji odvysílá přímým přenosem od 18 hodin.   

Hasiči se pokusí dostat na nepřístupná místa u Pravčické brány v Českém Švýcarsku. Potřebují tam proklestit cestu a případně vytvořit čerpací stanoviště pro helikoptéry. Několik ohnisek rozsáhlého požáru se jim včera podařilo uhasit, jinde se dál rozhořívají. 

 Mše svatá o památce Posvěcení římské baziliky Panny Marie (Panny Marie Sněžné) zahájí večer tradiční Provodovskou pouť.

V kněžském semináři v Olomouci vrcholí duchovní cvičení VIA pro muže, kterým je mezi 17 a 40 lety, rozlišují své životní povolání a chtěli prohloubit modlitební praxi.

Více než sto cyklopoutníků pod pořadatelskými křídly uherskobrodského Orla projíždí do neděle  severozápadními Čechami. Aktuálně mají před sebou etapu z Raspenavy do Jilemnice.

Pravidelná noční křížová cesta se uskuteční v Jeseníkách, na poutním místě Maria Hilf u Zlatých Hor. 

V Táboře se koná do neděle 11. ročník mezinárodního festivalu pouličního divadla Komedianti v ulicích. V Jablonci nad Nisou potrvá stejně tak výstava bižuterie a skla Křehká krása. 

Aerokluby a letecké školy rozmístí na letišti Líně u Plzně 56 letadel na protest proti plánovanému rušení přistávací a vzletové dráhy. Letiště by rádi zachovali a přistávací dráhu, podle nich funkční, prodloužili. 

Dva soubory budou reprezentovat Česko na světovém divadelním festivalu, který se otevře ve skotském Edinburghu - Cirk La Putyka a Losers Cirque Company.