Z očekávaných událostí čtvrtku 18. srpna 2022

Z očekávaných událostí čtvrtku 18. srpna 2022
18. srpna 2022 Události Autor: Jana Kuklová

Pod názvem Opravdový startuje ve Vsetíně křesťanský multižánrový festival UNITED. Návštěvníci se do soboty mohou těšit na kapely, semináře, workshopy, filmy, sporty, službu modliteb i duchovní poradenství. Přehlídka, jejíž je Proglas mediálním partnerem, znamená podle pořadatelů "mnohem více než jen výbornou atmosféru, nová přátelství a skvělou zábavu". 

Pietní akt proběhne v Hodoníně u Kunštátu, v Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě. Připomene 79. výročí hromadného transportu romských mužů, žen a dětí z tzv. cikánského tábora do koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Zahrne i  komentovanou prohlídku, modlitbu s knězem na nouzovém pohřebišti Žalov a uctění obětí rasově motivovaného pronásledování a genocidy na obecním hřbitově v Černovicích. 

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková se sejde se zástupci obcí zasažených nedávným požárem v Národním parku České Švýcarsko. Projednají spolu mj. budoucnost parku včetně plánu péče a monitorování požárů.

Ministr dopravy Martin Kupka probere v Sasku s tamním ministrem hospodářství, práce a dopravy Martinem Duligem i plánovanou rychlotrať mezi Prahou a Drážďany, labskou plavbu či železniční výluku mezi Děčínem a Bad Schandau.

V Hradci Králové začíná výstava ukrajinského malíře Viktora Semjinoviče Potěrjajka, který v 70. letech zachytil akvarely stavbu železárny AZOVSTAL v Mariupolu. Město i továrna se staly jedním ze symbolů ruské agrese proti Ukrajině.

Do Brna zve ode dneška hudební festival TrutnOFF BrnoON, v programu má i bohoslužby. Mše pod širým nebem, "sloužená za čtyři dny míru a přátelství", akci v 18 hodin otevře.     

Moravské zemské muzeum otevře novou výstavu Nejstarší šperky a ozdoby těla. K vidění bude v brněnském pavilonu Antropos.

Zahajuje 27. Mezinárodní folklorní festival Písek.

Ve Velkých Karlovicích se koná první den charitativního festivalu Týden kultury na Valašsku.

Generální tajemník OSN António Guterres dnes na Ukrajině hodlá jednat o situaci v Záporožské jaderné elektrárně, z jejíhož bezprostředního okolí je v poslední době hlášeno ostřelování. Ve Lvově na západě země se má setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a s jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Italský Řím hostí ode dneška do neděle národní setkání Bohu zasvěcených žen v Ordo virginum a těch, které se na tuto formu povolání v církvi připravují, doprovázejících biskupů a kněží.