Z očekávaných událostí 9. prosince 2022

Z očekávaných událostí 9. prosince 2022
9. prosince 2022 Události Autor: Adéla Šimoníková

Jednání ministrů spravedlnosti zemí Evropské unie se koná v Bruselu. Povede jej český ministr Pavel Blažek. Tématem budou i válečné zločiny na Ukrajině.

Na stavební fakultě ČVUT v Praze začíná pátý projektový maraton, na kterém budou účastníci z řad studentů a veřejnosti navrhovat nové využití komunitního centra v Ghaně pro organizaci Humanitas Afrika.

Den otevřených dveří chystají na zámku Lány. Přístupné budou mimo jiné Masarykova pracovna s vánoční výzdobou nebo Modrá jídelna. V kapli Nejsvětějšího Jména Ježíš, která od roku 1850 slouží jako lánský farní kostel, bude k vidění dřevěný betlém z doby kolem roku 1900 nebo soška Jezulátka.

Liberecké Centrum Amelie začíná s benefičním prodejem vánočních ozdob a dekorací. Výtěžek půjde na podporu onkologicky nemocných a jejich blízkých.

Nově opravená pozdně renesanční boží muka dnes požehnají v Jihlavě. Stavba před kostelem svatého Jana Křtitele je datována do roku 1613.

V Naivním divadle v Liberci bude od půl osmé večer hostovat Petr Štěpánek a klavíristka Terezie Fialová. Pořad Listy důvěrné, představí posluchačům četbu vybraných milostných dopisů Leoše Janáčka Kamile Stösslové. 

Opera Jihočeského divadla uvede premiéru inscenace Malý Mozart, určené pro děti od šesti do 12 let. Děti budou moci při představení poodhalit, co se odehrává za kulisami při divadelním představení. 

Farnost svatého Mořice v Kroměříži pořádá v rámci „Podzimní mořické akademie“ přednášku Jana Pořízka s názvem „Svědci a světci“.

Vánoční benefiční koncert odehraje smyčcový orchestr ze Základní umělecké školy Nové Město nad Metují "Archi con Brio“ a studentský sbor z Gymnázia Náchod "Sboreček“. Výtěžek podpoří Hospic Anežky České v Červeném Kostelci.

Adventní varhanní recitál se koná dnes v římskokatolickém kostele svatého Jana Křtitele ve Vratimově.

Adventní koncert chystají také v kostele Tří králů v Břidličné. Vystoupí Svatocecilský komorní orchestr Olomouc, Lenka Kawa, Dětský pěvecký sbor základní školy Břidličná a pěvecký sbor Bernardini z Břidličné.

Skiareál Špindlerův Mlýn dnes zahajuje lyžařskou sezonu.