Výročí Palachovy smrti připomínají kostelní zvony i bohoslužby
Různé pietní akce v celé republice i v zahraničí připomínají 50 let od smrti Jana Palacha. Na památku tohoto studenta a jeho mravního apelu v životní oběti se dnes rozezní kostelní zvony v Praze či Olomouci.
V Týnském chrámu na Staroměstském náměstí večer proběhne rekviem. Českobratrská církev evangelická pořádá od 17 hodin kající bohoslužbu v pražském kostele U Martina ve zdi. Daniela Ženatého, synodního seniora této církve, k níž patřil i Palach, jsme se ptali, jakým způsobem by podle něj k tomuto výročí měly přistoupit křesťanské komunity: "Pokorně a spíš takovým jímavým způsobem, formou kajících bohoslužeb a rozjímání. Žádná velká prohlášení, žádné statě, které bychom vydávali. Mám strach z velkých prohlášení - a jsem rád, že se zatím neobjevila - která by Palacha zneužila vůči druhým, ke sdělování, jak se oni mají chovat. Je to nesmírně silná informace především do srdce a nitra každého z nás a neměli bychom ji poškodit nějakým neodborným a zpupným zacházením," odpověděl Daniel Ženatý.
Obec Ostravice v Beskydech nechala zhotovit novou pamětní desku, kterou na jaře umístí na památník Jana Palacha na vrcholu hory Smrk. Pomníček tam vznikl v 80. letech spolu s pamětním místem hudebníka Johna Lennona. V roce 2004 přibyl pomník hokejisty a trenéra Ivana Hlinky. Zástupci obce chtěli s deskou na Smrk vystoupit dnes, ve výroční den Palachovy smrti, ale kvůli množství sněhu a varování horské služby před padáním stromů podnikli jen krátký pochod směrem k místu Nad Holubčankou. "Původní deska je rozbitá. Mohyla je teď pod asi metrovou vrstvou sněhu, proto ji vyneseme až na jaře, až sníh roztaje," popsala starostka obce Pavlína Stankayová. K historii pamětního místa na druhém nejvyšším beskydském vrcholu poznamenala: "Scházeli se tam především lidé z místního disentu. To místo je špatně přístupné, proto asi bylo k podobným setkáním v době normalizace příhodné."