Výběr vzpomínkových akcí k výročí února 1948
Tento týden si připomínáme únorové události komunistického puče, který poznamenal tuzemské dějiny druhé poloviny dvacátého století a stále zasahuje do současnosti. Upozorňujeme na několik akcí pořádaných na památku obětí totality.
Předpremiéra filmu dokumentárního filmu Lidové milice a beseda s autory dokumentu proběhne dnes, ve čtvrtek 22. února od 17 hodin v pražském kině Evald. Snímek vznikl za spolupráce Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a České televize a zaměřuje se na vysvětlení vzniku, funkce a role těchto ozbrojených jednotek.
Pietní akt v bývalé brněnské Věznici na Cejlu 71 se koná v pátek 23. února v 11 hodin společně se zástupci náboženských organizací na místě dřívějšího popraviště. Uznání a poděkování politickým vězňům za obranu demokratických hodnot se odehraje na Krajském úřadě Jihomoravského kraje.
Konferenci „Vítězný“ únor po 70 letech pořádá 1. března v Informačním středisku Poslanecké sněmovny a ÚSTRu ve spolupráci s Parlamentem České republiky v pondělí 26. února v Poslanecké sněmovně. Hlavním tématem bude ztráta svobody roku 1948 a zamezení totalitním tendencím do budoucna.
Seminář Jediný výstřel věnovaný událostem dne 25. února 1948 pořádá ÚSTR v Informačním středisku Poslanecké sněmovny v Praze 1. března. Pořadatelé se zaměří na zlomové okamžiky a rozšířené mýty kolem rozhodujících únorových dnů. Hosty semináře budou historici Jiří Kocian a Jiří Pernes z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, moderuje a výsledky svého výzkumu přednese Jaromír Kalus.
Výstavu fotografií Vzdorovali Zlu a Zemřeli pro víru připravily spolek Paměť, Jihomoravský kraj a Magistrát města Brna. První z nich se věnuje básníku Janu Zahradníčkovi a knězi Josefu Toufarovi, druhá se zabývá osudy babických kněží Jana Buly a Václava Drboly. Výstava trvá do 3. března v Křížové chodbě Nové radnice na Dominikánském náměstí v Brně.