Vládní komise o církevním majetku zahájila činnost
Zástupci koaličních stran a prezidentské kanceláře mají připravit způsob majetkového vypořádání státu s církvemi a náboženskými společnostmi. Ty nedávno ustavily vlastní vyjednávací tým, který bude návrhy posuzovat.
"Pořád platí ochota a připravenost církví kdykoli se svými odborníky do toho vstupovat a pomoct situaci řešit," poznamenal předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml. Podle něj znamená první setkání komise "příslib dalšího jednání." Ve vyjádření pro ČTK začátek činnosti komise pozitivně hodnotil také pražský arcibiskup Dominik Duka. Podle člena komise Marka Bendy (ODS) přineslo úvodní jednání komise bližší seznámení s problematikou a rozdělení prvních úkolů - mezi ně patří analýza závěrů minulé parlamentní komise, která nakonec nedoporučila schválení vypořádání, jak ho v roce 2008 připravila vláda pod vedením Mirka Topolánka. "Přicházejí lidé, kteří s problematikou mají dlouholeté zkušenosti, jako já nebo ministr (financí Miroslav) Kalousek (TOP 09) a současně představitelé Věcí veřejných, kteří se s tím spíše seznamují," uvedl Benda po úvodním zasedání s tím, že patřilo spíše vymezení působnosti komise.
V ní spolu s ním a zmíněným ministrem financí působí také ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09), místopředsedkyně poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová (VV) a její stranický kolega, poslanec Michal Babák. Podle Bendy se v budoucnosti ukáže, zda komisi nepoznamená trvající krize ve vládní koalici. "Vládní koalice se včera shodla, že chce pokračovat, a pokud chce pokračovat, tak musí udělat reformy. Vyrovnání vztahu státu a církví počítáme do balíku reforem, takže se musíme snažit pracovat do nejrychleji a nejintenzivněji, abychom tu dohodu našli," uvedl Marek Benda.
Za předčasné považuje spekulace o tom, jakým způsobem stát nahradí církvím majetek zabavený komunistickými úřady od roku 1948. Naznačil však, že úvahy členů komise spíše nepovedou k minulému návrhu, který kombinoval částečnou majetkovou restituci s vyplacením finanční náhrady ve splátkách po dobu 60 let. "Zdálo se mi, aniž by to bylo činěno jako závěr, že v komisi by možná mohl lehce převažovat názor na rozsáhlejší oblast naturální restituce a menší oblast - vzhledem ke stavu veřejných financí - finanční restituce," sdělil Proglasu poslanec Benda.