Více než tři desítky uprchlíků přiletěly do Evropy díky humanitárním koridorům

Více než tři desítky uprchlíků přiletěly do Evropy díky humanitárním koridorům
4. září 2017 Události Autor: Jana Lokajová

Skrz humanitární koridory, které fungují v Itálii, Francii a částečně v Polsku, přišlo v poslední době do Evropy 35 uprchlíků z Aleppa, Damašku, Homsu a dalších syrských měst.

Tito křesťané a muslimové následují 900 uprchlíků, kteří se již dříve takto dostali do Evropy. Zástupce italského ministra zahraničí Mario Giro v této souvislosti poznamenal: „Humanitární koridory spojují solidaritu a bezpečnost, a proto představují vzor pro další podobné situace. Evropské země by měly umožnit, aby lidé na útěku z válek a násilí předložili žádost o politický azyl, aniž by museli riskovat, že budou žít v poušti a plavit se po Středozemním moři.“

Podle Kristiny Koldinské, z komunity Sant´ Egidio, která se tomuto způsobu přepravy uprchlíků z válkou postižených oblastí věnuje, takto přišlo do Itálie za poslední dva roky více než tisíc lidí. Jak koridory určené především pro zdravotně či jinak znevýhodněné uprchlíky, Koldinská Proglasu popsala: „V uprchlickém táboře se prostřednictvím našich dobrovolníků vytipují lidé, kteří splňují podmínky pro to, aby jim byla udělena ochrana v Evropě. Ti dostávají humanitární vízum v konkrétní zemi poté, co si příslušné ministerstvo vnitra toho člověka ověří, že je bezpečnostně v pořádku. Pak ten člověk cestuje do Evropy letecky jako každý z nás. My potom zpravidla spolu s dalšími subjekty, ať už to jsou církve nebo některé neziskové organizace, garantujeme integraci těchto lidí do přijímající společnosti. Takže rozdíl je v tom, že člověk nemusí riskovat život buď na poušti, ve Středozemním moři nebo na balkánské cestě.“

Pilotní projekty humanitárních koridorů vedle Itálie využila také Francie. Je takto ochotná přijmout až 500 osob. Kritéria pro výběr uprchlíků stanovuje přijímající země. „My se vždycky snažíme vybrat opravdu ty nejpotřebnější. Především ty, kteří mají ve svém rodinném kruhu někoho, kdo potřebuje zpravidla akutní zdravotní péči, které by se mu jinak nedostalo. A zároveň se snažíme spolu s ním pozvat do Evropy jeho rodinu, protože když člověk přijede sám, tak je jeho situace mnohem těžší. I integrace nemusí být zdaleka tak úspěšná,“ upřesnila Koldinská.

Prostřednictvím humanitárního koridoru přicestovalo také 12 uprchlíků, kteří před dvěma lety přiletěli s papežem Františkem z ostrova Lesbos, o jejichž integraci se stará Svatý stolec. I tyto lidi na žádost Svatého otce vybráli členové komunity Sant´ Egidio.

Zdroj: www.santegidio.cz, Radio Proglas

NyníNoční proud
Píseň: Callisensvej (2023); Interpret: Gimenes Raphael; Album: Gimenes Raphael: Dinamarca
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál
00:05Noční bdění
00:30Písně
01:00Komorní hudba

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony