Vesnička soužití sdružuje Romy a členy většinové společnosti již 11 let

Sociální projekt ostravsko - opavské Charity Vesnička soužití v pátek 20. září oslavil 11 let od svého založení.
Ve Vesničce bylo vybudováno 30 objektů bydlení pro občany Slezské Ostravy postižené povodněmi v roce 1997. V domech bylo ubytováno 10 rómských, 10 smíšených a 10 nerómských rodin. "Lidé byli zapojeni už do stavby vesničky, takže už během té fáze se poznávali, někteří se znali už z minula," vysvětluje vedoucí projektu Miroslav Hodeček, jaké byly vztahy obyvatelů vesnice na začátku projektu. Vesnička soužití by měla představovat funkční model soužití romského a neromského obyvatelstva v Ostravě, a podle Hodečka spolu obě strany vycházejí bez problémů: "Vztahy byly více méně od začátku nastaveny dobře," míní Hodeček.
V komunitním centru mohou obyvatelé Vesničky soužití a lidé z blízkého okolí využívat služeb Odborného sociálního poradenství, funguje zde pro ně dluhové poradenství, odborníci jim poradí v pracovních i rodinných vztazích a podobně. Pro děti je zde předškolní klub, terénní doučování a účastnit se mohou i odpoledních programů a aktivit. Volný čas mohou dospívající trávit v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež s názvem Hawai a Manhattan. Těchto a dalších služeb využívá asi 400 lidí. "Zkušenosti, které jsme získali při organizaci tohoto projektu, jsme se snažili převést i jinam - máme další odloučené pracoviště Horizont či sociální službu Šance domova, kde bydlí asi 14 rodin. Klientů máme dohromady téměř 2 tisíce," vysvětluje Hodeček.
"Během 11ti let ukončilo svůj pobyt ve Vesničce 7 rodin, fluktuace tedy není tak veliká, a to z toho důvodu, že rodiny dělají všechno proto, aby si své místo u nás udrželi. Především kvůli pomoci, kterou jim nabídneme, když ji potřebují," uzavířá Hodeček.