Ve Vatikánu se chystá směrnice pro užívání umělé inteligence

Ve Vatikánu se chystá směrnice pro užívání umělé inteligence
26. února 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Papež František nedávno vyzval Papežskou akademii pro život, aby rozšířila své obzory a rozvinula reflexi na straně nových technologií definované jako vznikající a konvergující, a také zkusila přehodnotit samotný význam pojmu lidský život. Prostředkem má být i kongres s názvem „Dobrý alghoritmus? Umělá inteligence: etika, právo, zdraví“, který dnes začal ve Vatikánu.

Jedním z výsledků dvoudenní debaty by měl být „Římský apel na etiku v oblasti umělé inteligence“, který předloží stručnou a syntetickou formou směrnice z oblasti etiky práva a výchovy. Etickou normou je zobecnění okolností, které se podílejí na rozhodování. „Když jsme se ocitli tváří v tvář nevinnému životu, skutečnost, že jsme všichni řekli, že se nevinného života nelze dotknout, vedla k normě: nezabíjejte. Dnes všichni máme na smartphonu své digitální pomocníky, pokud jej požádáme, aby nám pomohl spáchat sebevraždu, existuje někdo, kdo vložil řádek kódu, který říká, že v tom případě nám musí navrhnout psychologa. Na kongresu o umělé inteligenci řešíme podobné věci," sdělil na tiskové konferenci docent z Papežské univerzity Gregoriana Paolo Benanti. K položení základů etické směrnice dochází v době, kdy na jedné straně se rozšiřují možnosti eutanazie pro vážně a nevyléčitelně nemocné, neboť ústavní soudci v Německu dnes uvedli, že mezi základní práva patří i právo svobodně rozhodnout o své smrti, na druhé straně tým vědců z Massachusettského technologického institutu informoval, že za pomoci umělé inteligence objevil antibiotikum, které nejenže zabírá proti řadě velice rezistentních bakterií, ale činí tak i novým způsobem. „Širším záměrem výzvy je vytvořit hnutí, které se rozšíří a zapojí další subjekty: veřejné instituce, nevládní organizace, průmyslová odvětví a skupiny, aby vytvořily směr ve vývoji a používání technologií odvozených od umělé inteligence,“ dodal předseda Papežské akademie pro život arcibiskup Vincenzo Paglia.

K oficiálnímu přijetí deklarace dojde na Valném shromáždění akademie v pátek 28. února. Veřejná akce s názvem „renAIssance. For Artificial Human Intelligence“ a podepsáním deklarace prezidentem společnosti Microsoft Bradem Smithem a výkonným viceprezidentem IBM Johnem Kellym. Přítomný bude také předseda Evropského parlamentu David Sassoli a generální ředitel FAO Dongyu Qu a prostřednictvím videospojení i papež František. Dokument bude dostupný od pátku 29. února na adrese www.romecall.org.

zdroj: Vatican news, čtk

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony