Ve středoafrickém Bozoumu se za podpory Čechů staví škola

16. února 2011 Události Autor: Lenka Kolaříková

Dva své zástupce vyslala do Bozoumu společnost SIRIRI, která se zaměřuje na pomoc jedné z nejchudších zemí světa, do níž většinou dotace ze západních států neplynou. Karol a Ludmila Böhmovi dohlížejí na stavbu nové budovy pro školu zřizovanou misií bosých karmelitánů. Slavnostního zahájení prací se zúčastnil i prezident Středoafrické republiky Francois Bozizé.  

Školu v Bozoumu museli misionáři po dvou letech úspěšného fungování uzavřít. Neměli totiž jistotu, že budou mít prostředky na její otevření v následujícím období. Společnost SIRIRI se zavázala že v příštích pěti letech provoz zařízení finančně podpoří. V září loňského roku tedy lavice opět zaplnily děti, výuka ale probíhá v provizorních prostorách. Současně se staví nová budova. Deset domácích dělníků, kteří tak získali placenou práci, buduje šest tříd pro 240 dětí. Projekt školy, jehož autorem je právě Karol Böhm, počítá také s laboratoří, knihovnou, sborovnou a ředitelnou a případně i počítačovou učebnou.

 

„Ta škola odpovídá našemu druhému stupni. Jsme rádi, že podporujeme právě ji. Když už se ve Středoafrické republice shromáždí prostředky na podporu školství, většinou plynou na první stupeň. Žáci po 5 letech často se vzděláváním končí, protože nemají kde pokračovat,“ uvedl ředitel SIRIRI Jan Böhm a doplnil, že provoz školy pro jeden den stojí v přepočtu asi 1200 českých korun.

 

Středoafrická republika paří mezi tzv. dárcovské sirotky. To jsou země, které se bez podpory zvenčí neobejdou, ale zůstávají mimo zájem oficiální pomoci. Proto sem SIRIRI už téměř pět let přináší pomoc z Česka. Název společnosti znamená v tamním domorodém jazyce sango „mír“.

 

Místní úřady a vláda jsou k úsilí českých nadšenců vstřícní. Slavnostního zahájení stavby se zúčastnil i prezident republiky Francois Bozizé. Dobrý doporučením je podle Jana Böhma spolupráce s karmelitány, kteří v zemi působí už 40 let a jsou nejstabilnější institucí ve státě s proměnlivou politickou scénou. „Misie bosých karmelitánů tam má obrovský kredit. Například po státním převratu v roce 2003 docházelo ke střetům vládních jednotek a povstalců. Před čtyřmi lety to byli právě misionáři, kdo moderoval mírové rozhovory mezi oběma stranami, pro obě byli dostatečně důvěryhodní,“ uvedl.

 

Podrobnosti o činnosti společnosti SIRIRI najdete na jejích internetových stránkách. Zde je také dostupný blog manželů Böhmových z jejich cesty do Afriky. Z něj se můžete například dozvědět, jaké to je stonat po africku.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony