Varhanní festival v pražské katedrále 2011

Každou červencovou středu a neděli večer se rozezněly varhany na kůru katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha hrou špičkových varhaníků s mezinárodním renomé. 1. ročník festivalu byl příspěvkem Metropolitní kapituly ke kulturnímu životu v hlavním městě. V rámci jeho slavnostního zakončení v neděli 31. 7. 2011 nás čeká závěrečný koncert docenta Hudební fakulty AMU Jaroslava Tůmy. Mimo jiné přednese Fantasii a Fugu na chorál Svatý Václave od skladatele Josefa Kličky. Začátek koncertu je v 19 hodin.
Na letošním historicky prvním ročníku katedrálního varhanního festivalu se představí profesoři předních pražských hudebních ústavů, ale také varhaníci nejvýznamnějších pražských chrámů. Zastoupena je Hudební fakulta AMU či Pražská konzervatoř (Jaroslav Tůma, Jan Hora, Josef Popelka), ale také varhaníci katedrály sv. Víta, baziliky na Strahově či kostela sv. Antonína v Holešovicích (Josef Kšica, Vladimír Roubal a Jan Kalfus).
Velmi zajímavý bude rovněž koncert nestora českých varhaníků a improvizátorů profesora Jaroslava Vodrážky, který v minulém roce oslavil své 80. narozeniny. Ve středu 27. 7. v katedrále vystoupí varhanice Drahomíra Matznerová, která bude reprezentovat dámskou varhanní interpretační špičku.
Programy koncertů jsou unikátní v dramaturgii skladeb, kdy zazní díla svatovítských choregentů - Františka Xavera Brixiho a Josefa Förstera anebo Sonáta solemnis Františka Musila, který krátce vykonával v katedrále funkci varhaníka. Tyto autory představí profesor hudební fakulty AMU Jan Hora – 6. 7. Česká soudobá varhanní hudba je zastoupena jmény, jako je Petr Eben, Bohuslav Martinů a Miloslav Kabeláč.
Mezi největší vrcholy varhanního festivalu budou patřit skladby francouzských autorů - Césara Francka, Alexandra Guilmanta, Leona Boëllmanna, Charlese Maria Widora, Maurice Duruflého a Jeana Guillou. Velmi zajímavou skladbou bude provedení Fantasie a Fugy na chorál Svatý Václave Josefa Kličky v podání docenta Hudební fakulty AMU Jaroslava Tůmy v rámci slavnostního zakončení 31. 7.
Pražský arcibiskup Dominik Duka OP nedávno řekl, že „jedním z cílů uzavření společné dohody o vzájemné péči o katedrálu byla snaha, aby po dlouhém období nejistoty došlo k rehabilitaci katedrály v jejím duchovním, ale i kulturním a společenském významu“. První mezinárodní hudební festival je jedním z bodů této renesance. Organizační zajištění kulturních akcí v katedrále připadlo Metropolitní kapitule u sv. Víta v Praze, protože historicky vykonává církevní péči o katedrálu. Na varhanní festival naváže Metropolitní kapitula na podzim dalším hudebním a kulturním programem.
V katedrále zazní romantický Mölzerův nástroj z roku 1929 s téměř 4500 píšťal a 58 rejstříky. Je v něm skryto nepřeberné množství barev (dispozici vytvořil prof. Antonín Janda), které jsou vhodné pro romantický repertoár, ovšem dá se v něm zrealizovat i množství skladeb z jiných stylových období – renesance, baroka i soudobé hudby.
Podrobný program naleznete na stránkách www.katedralasvatehovita.cz. Na koncerty zve dramaturg festivalu a ředitel svatovítského kůru Josef Kšica:
Prof. Jana Hora středa 6. července, Josef Popelka
10. července,
Prof. Jaroslav Vodrážka 13. července Josef Kšica
17. července
Vladimír Roubal 20. července Jan Kalfus
24. července
Drahomíra Matznerová 27. července Jaroslav Tůma
31. července