Vánoční dárek pro ukrajinské děti bez rodiny

1. prosince 2008 Události Autor: Marek Chvátal

Charita Zábřeh ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc pořádá jednorázovou materiální sbírku pro dětské sirotky na Ukrajině. Tyto děti byly nalezeny na ulici. Rodiče buď vůbec nepoznaly, nebo se tito o ně nechtěli či nemohli starat. Dary ze Zábřeha poputují do Dětského domova "Presvjata Rodina" v Ternopilu. O pomoc jste žádáni i vy.

Principem celé akce je, že zájemce si vybere ze seznamu potřebných dětí jedno konkrétní (podle pohlaví, věku, jména) a pro něj v nastávající době adventní připraví vánoční balíček v hodnotě kolem 1.000 korun (plus mínus 100 Kč). Balíček zabalí vánočním papírem, na cedulku napíše jméno dítěte a pak jej do 22. prosince doručí na zábřežskou Charitu, která následně zprostředkuje jeho dopravu i předání dítěti.

Co by měly balíčky obsahovat, aby byl jejich obsah podobný a děti byly obdarovány zhruba stejně?
Něco pro radost přiměřeně věku dítěte (hra, hračka, autíčko, panenka, stavebnice – pro ně pochopitelné bez návodu v češtině); nejsou vhodné knihy – jsou těžké a je tam jazyková bariéra, rovněž nejsou vhodné kapesní nože a dětské zbraně na hraní – možné problémy při rentgenové kontrole na hranicích.
Něco na oblečení – vhodné jsou mikiny, trička, halenky, ponožky, čepice, rukavice, svetry, může být i spodní prádlo, pyžamo apod.
Nějaké sladkosti v originálních obalech, které vydrží dlouhou přepravu a které mají dostatečně dlouhou dobu použitelnosti. Není vhodné čerstvé ovoce nebo cokoliv, co by nevydrželo přepravu a mohlo poškodit či znečistit ostatní věci.
Dále jsou vhodné potřeby do školy, jako pastelky, barvičky, fixy, propisky, pentilky, pro malé omalovánky, kružítka, penály, kalkulačka atd.
Je možné přidat nějaké lepší hygienické potřeby - kartáček, pastu, sprchový gel, šampón.
Vítané je i přání k Vánocům, přání by mělo být pěkné, milé a osobní, ale nemělo by příjemce roztesknit. Je nejlepší, aby bylo napsáno rusky nebo ukrajinsky azbukou.

Do balíčků je možné dávat jen věci nové! Ke každému balíčku dárce vyhotoví v češtině podrobný seznam věcí, které jsou uvnitř - zjednoduší to celní kontrolu na ukrajinské straně hranice. Jedná se o jednorázové osobní obdarování, ze kterého nevyplývají žádné trvalejší závazky.

Na přípravě jednoho balíčku se mohou rodiny i spojit, pro zábřežský děkanát máme zatím vyčleněno k "vánoční adopci" 16 dětí na výše uvedené fotografii.

Bližší a aktuální informace o tomto projektu, včetně seznamu dětí, které na svého "Ježíška" ještě čekají, zájemci najdou na webu www.charitazabreh.cz.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony