V SAR se znovu bojuje, český misionář se obává náboženského konfliktu

Jako předzvěst dalšího puče ve Středoafrické republice hodnotí český misionář, bosý karmelitán Vojtěch Kohut současné násilnosti v Bangui, hlavním městě země, v níž pobývá. Podle agentury Reuters zemřelo asi 100 lidí. SAR zažila převrat na jaře, prezidentem se prohlásil Michel Djotodia podporovaný hnutím Seleka, zčásti tvořeného i islamistickými skupinami.
V sídle misie v Bouaru podle P. Kohuta panuje relativní klid, nedávno ale o město bojovaly Djotodiovy jednotky s přívrženci bývalé hlavy státu Francoise Bozizého. Podle otce Kohuta se v násilnostech projevuje i napětí mezi náboženskými skupinami – stále funguje oficiálně rozpuštěné hnutí Seleka, v němž působí islamisté, a v protirežimní skupině Antibalaka (slovo balaka označuje mačetu) se nově projevují radikálové z řad křesťanského obyvatelstva: "Jako misionáři je vnímáme velmi rozpačitě, a to nejen s ohledem na to, že podnikají násilné akce. Teď se obáváme, že tu může eskalovat něco, co tady sice vždycky do jisté míry bylo, protože už dříve Seleka byla z větší části muslimská a jakékoli represe se zvláštním způsobem dotýkaly křesťanských obyvatel. Teď je to ale z obou stran a začíná to být v jistém smyslu náročné," uvedl P. Kohut, jenž spolupracuje s obecně prospěšnou společností SIRIRI usilující o podporu vzdělávání a další pomoc obyvatelům SAR. Současná Středoafrická republika podle českého misionáře nedovede vlastními silami nastolit pořádek a demokratické poměry, skeptický je ale také k možnému posílení francouzské vojenské přítomnosti a posílení mandátu zahraničních vojáků, kteří podle dnešního rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN smějí použít sílu na ochranu civilních obyvatel.
Jeho vlastní misijní činnost mezi řeholními novici nestabilní situace bezprostředně neohrožuje, i když i komunitu poznamenává chaos a nebezpečí vládnoucí v současné SAR, uvádí Vojtěch Kohut. Připojuje svědectví o střelbě na auto s jeho spolubratry po konfliktu s ozbrojenci Seleky při běžné silniční kontrole - incident na kraji metropole Bangui se obešel bez zranění. S potížemi se bosí karmelitáni potýkají zejména ve farnostech a školách: "Tam učí místní civilní učitelé a když nastanou nebezpečné situace, se kvůli obavám o život nedostaví a utečou s celou rodinou. Tím pádem je i naše misie ohrožena. Co teprve, když se jedná o farnosti a je třeba jezdit do buše, je třeba jezdit na různá místa a člověk nemá jistotu, že si může dovolit sednout do auta a odjet," říká P. Kohut a k budoucnosti podotýká: "Kdyby mělo navíc dojít na to, že se radikalizují křesťané a muslimové proti sobě, v tu chvíli pochopitelně nejen že misie nebudou moci fungovat vůbec, ale my budeme muset hledat způsob, jak si zachránit své vlastní životy."