V roce 1911 letěl aviatik Jan Kašpar na svatbu, zapsal přitom Pardubice na leteckou mapu Evropy

V roce 1911 letěl aviatik Jan Kašpar na svatbu, zapsal přitom Pardubice na leteckou mapu Evropy
13. května 2021 Události Autor: Anna Janošková

Za symbolické datum počátku českého letectví je považován 13. květen. Před rovnými 110 lety podnikl nadšený aviatik Jan Kašpar let v jednoplošníku Blériot z rodných Pardubic do Prahy, konkrétně do Velké Chuchle, kde úspěšně přistál na dostihovém závodišti. 122 kilometrů dlouhým letem, který trval jednu a půl hodiny, zapsal české země do historie letectví.

 

„Jan Kašpar tehdy letěl na svatbu přítele, takže se nejednalo o žádný sportovní výkon. Let to ale nebyl jednoduchý, tehdy nebyly žádné navigační přístroje. Před Prahou se Kašpar údajně dostal do mlhy a měl nějaké problémy s motorem,“ řekl Proglasu Martin Kindernay, ředitel Leteckého muzea Ing. Jana Kašpara v Pardubicích. Dodal, že význam tehdejší cesty byl velký, protože na území českých zemí se o první vzlet do oblak snažili především Němci, kteří zde žili. Díky snaze a podpoře Kašparových přátel a rodiny zaznamenali tento úspěch nakonec Češi, konkrétně v roce 1910. Jan Kašpar tehdy vzlétl do výše zhruba 25 metrů a urazil vzdálenost kolem dvou kilometrů.

O rok později se zapsala do dějin českého letectví jeho cesta z Pardubic do Prahy, jednalo se o nejdelší let v tehdejším Rakousku-Uhersku. „Kašpar Pardubice zapsal na leteckou mapu Evropy, staly se tak kolébkou letectví,“ dodal Kindernay.

Jednoplošník Blériot se do současnosti nedochoval kompletně, jeho část s jinými křídly je k vidění v Národním technickém muzeu v Praze. Funkční a stoprocentní repliku vlastní podle Kindernaye právě Letecké muzeum v Pardubicích. Před deseti lety s ním zaměstnanci zorganizovali tentýž let jako v roce 1911 Jan Kašpar. Replika je součástí expozice muzea, návštěvníci se v ní mohou fotografovat. Novinkou muzea je i možnost virtuálního letu z Pardubic do Prahy.

Foto: pixabay

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony