V řeckokatolické církvi začal Uspenský půst

2. srpna 2013 Události

Řeckokatolická církev se druhým dnem připravuje na svátek Nanebevzetí Panny Marie. Věřící dodržují takzvaný Uspenský půst, jehož název je odvozen od slovanského názvu památky Zesnutí přesvaté Bohorodičky. Podle liturgického kalendáře se jedná o jedno ze čtyř období újmy v jídle, k dalším patří Filipovka, Petrovka a Velký půst před Květnou nedělí.

„Ve striktní formě se půst zachovával v pravoslavné církvi dříve. Vypadalo to tak, že v pondělí, středu a pátek mohl člověk jíst pouze rostlinnou stravu bez oleje, v úterý a čtvrtek vařenou stravu bez oleje a tak dále. Bylo to velmi komplikované, řeckokatolická církev od toho upustila. V současné době se přikláníme k tomu, že jenom v pátek se zdržujeme od masitého pokrmu,“ uvedl k základním charakteristikám půstu apoštolský exarcha řeckokatolické církve Ladislav Hučko, podle kterého však závisí do značné míry na každém člověku, jak postní období pojme. A jaký je smysl omezování jídelničku před patnáctým srpnem?

„Půst je projevem toho, že duch vládne nad tělem a ne tělo nad duchem. Tělo je dnes často vedeno ve směru k lehčím požitkům nebo hledá cestu menšího odporu, proto může mít půst i jiné formy – kromě jídla si věřící může odepřít například cigarety, alkohol nebo sledování televize. To je tedy v tom negativním smyslu, může si ale také vytyčit nějaký pozitivní úmysl jako četbu Písma či častější modlitbu.“

Foto: tkkbs.sk

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony