V Praze si dnes připomněli 68. výročí nástupu komunismu
U památníku obětem komunismu na pražském Újezdu se dnes sešly desítky lidí, aby uctili ty, které totalitní režim připravil o život. Setkání se počtrnácté konalo v předvečer výročí únorového puče, při němž se komunistická strana v roce 1948 dostala k moci. Přítomní zavzpomínali modlitbou a zapálením svíček.
„Ti, kteří byli takto pronásledováni, vyjadřují rozhodnutí, že život ve svobodě politické i náboženské je možný jen tehdy, když budeme stateční,“ zdůraznil kardinál Dominik Duka, který při setkání společně s předsedou Ekumenické rady církví Danielem Fajfrem vedl modlitbu. „Přišel jsem jako křesťan, který chce vyjádřit, že to byla smutná doba a chtěl jsem si připomenout také to, že nejsme jako oni. Abychom vyjádřili, že nechceme nenávist, nechceme neodpuštění. Chceme odpustit těm, kteří opravdu stojí o odpuštění a chceme to dělat proto, aby se něco podobného neopakovalo,“ uvedl Fajfr. Pořadatel akce Jan Cieslar připomněl, že za totality bylo vyneseno přes 200 tisíc politických rozsudků, několik tisíc lidí zemřelo ve věznicích a popraveno bylo na 250 lidí. Vzpomínková akce se poprvé uskutečnila v roce 2003, rok po vzniku pomníku. Podle Cieslara bylo původní myšlenkou oživit místo, aby se k němu lidé vraceli.
Pietní akce se účastnila řada představitelů veřejného života, například ministr kultury Daniel Herman, vicepremiér Pavel Bělobrádek, který vzpomněl na svého rodáka, politického vězně a skladatele Jaroslava Celbu, nebo historik umění Jan Royt z Univerzity Karlovy. Ten označil únorové události za černou skvrnu v dějinách naší země. Laický historik a filozof Josef Škrábek označil dnešní shromáždění za „jednu z mála akcí, která může veřejnosti připomenout, že tehdy se dělo něco mimořádného, co nemělo být. Celý náš život je tím dosud poznamenaný. I když chybí jen dva roky do 70. výročí, tak přesto pořád s sebou neseme to, co se tenkrát spáchalo.“