V Olomouci vznikl díky studentům další humanitární projekt

6. dubna 2010 Události

Studenti CARITAS – Vyšší odborné školy sociální Olomouc každoročně vyjíždí na tříměsíční zahraniční praxi do Indie. Jedním z pracovišť, které navštěvují, je i komunita chudého kmene Kathkaris v blízkosti města Panvel ve státě Maháráštra. V současnosti je postavení lidí kmene Kathkaris opravdu žalostné. Pro téměř absolutní negramotnost (95%) a vlastní jazyk se mnoho alternativ nenabízí: prodávají otýpky sesbíraného dříví a především pracují v cihelnách, do kterých sezónně migrují.

"S dětmi z kmene Kathkaris jsem strávila několik týdnů, navštívila jsem vesnice a chýše, ve kterých žijí, účastnila jsem se vyučování a seznámila se s projekty Bethánských sester, které se zaměřují na pomoc kmeni Kathkaris. I přes podmínky, ve kterých dětí žijí, jsou velmi chytré, bystré a vnímavé a ve škole aktivní. Je smutné, že jen kvůli nedostatku financí a prostředí, ze kterého pocházejí,  mají špatný přístup k základnímu vzdělání, čímž přicházejí o možnost dostat se z bludného kruhu chudoby," shrnuje motivaci studentů iniciovat projekt na podporu Kathkarijských děti Markéta Musilová, studentka, která v Indii právě praktikuje.

CARITAS – Vyšší odborná škola sociální ve spolupráci s Arcidiecézní Charitou Praha v březnu zahájila realizaci projektu Adopce na dálku. "Arcidiecézní Charita Praha zaštítí projekt po administrativní a legislativní stránce a naše škola má za úkol najít sponzory, kteří dětem zaplatí školní docházku, popřípadě přispějí Bethanským sestrám  prostředky na jejich projekty zaměřené na pomoc a rozvoj celé komunity," uvedla Lenka Chrenščová, koordinátorka projektu.

"Rodiče sami mají většinou peníze sotva na jedno jídlo denně a nemohou si dovolit tak velké výdaje, jaké jsou se školní docházkou v Indii spojené – pomůcky, sešity, aktovka, penál, psací potřeby, případně školné na lepších soukromých školách. A proto děti bezprizorně pobíhají celé dny po prašných uličkách mezi chýšemi, přeskakují spící psy, větší z nich sbírají bobule a pak je prodávají u silnic za pár rupií," zdůvodňuje potřebnost a smysl projektu studentka Tereza Kadavá, která v Indii působila v loňském roce.

Většinová hinduistická společnost chová vůči kmenovým komunitám přezíravý až nepřátelský postoj. Státní školy považují děti tohoto kmene za nevzdělatelné, aniž by braly v potaz jejich jazykové znevýhodnění. Státní nemocnice sice nabízejí kmenovým komunitám bezplatnou lékařskou péči, avšak pro Kathkaris žijících v chýších na venkově je obtížné dostat se do těchto městských zařízení.

Bethánské sestry jsou sestry patřící ke křesťanskému řádu Sisters of the Little Flower of Bethany. Založily školu pro kathkarijské děti, předškolní výuku, kurzy pro dospělé, ale i 12 tříd pro zhruba tři stovky dětí přímo v jednotlivých cihelnách. Děti jsou tak osvobozeny od těžké práce a dostávají alespoň jednou denně výživnou stravu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony