V oblasti Palestiny nikdy dlouhý mír nebyl, říká historik Štěpán Sittek

3. ledna 2012 Události Autor: Hana Sedláková

S cílem pokusit se obnovit vzájemný dialog se dnes po více než roční přestávce sešli izraelští a palestinští vyjednavači. Z iniciativy jordánského vedení v Ammánu mají spolu se zástupci Ameriky, Ruska, Evropské unie a OSN projednat podmínky pro obnovení mírových rozhovorů. Ani jedna ze stran se však netají tím, že toho od schůzky příliš neočekává. O komentář jsme poprosili historika a průvodce výprav Svatou zemí Štěpána Sittka.

"Těžko říct, kam ty rozhovory povedou. Pokusů o urovnání vztahů byla v minulosti už celá řada," říká Štěpán Sittek z olomouckého arcibiskupství, který každoročně jezdí do oblasti Jordánska s českými poutníky. Jako vystudovaný historik navíc vnímá i dějinné souvislosti: "Dějiny nám ukazují, že v této oblasti nikdy žádný dlouhý mír nebyl, vždycky to byla oblast plná konfliktů a to se myslím bude měnit jen ztěžka," uvádí v souvislosti s palestinskými podmínkami. Z osmadevadesáti procent muslimský stát po izraelské vládě žádá prodloužení výstavby ve východním Jeruzalémě i na západním břehu Jordánu a uznání hranic z roku 1967. Izraelci ale nic takového v úmyslu nemají.

"Faktem je, že ty hrany se nějakým způsobem postupně obrušují - třeba hnutí Hamás, které v současné době vede palestinskou samosprávu, už není tak radikální jako bývalo v minulých letech," připouští určité změny Sittek, ale k případné dohodě zůstává skeptický: "Je možné, že nějaký úspěch ta jednání mít budou, je ale otázka, jak se to pak podaří zavést v praxi."

Setkání v Ammánu následuje po jednání jordánského krále Abdulláha s oběma stranami. V listopadu navštívil Ramalláh a týden nato pozval do Ammánu izraelského premiéra Šimona Perese. Palestinci přerušili přímý dialog s Izraelem v září 2010.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony