V Č. Budějovicích si připomněli 50. výročí koncilní věroučné konstituce
V Českých Budějovicích proběhla dvoudenní mezinárodní konference Církev – znamení jednoty. Setkání pořádala Teologická fakulta Jihočeské univerzity společně s českobudějovickým biskupstvím. Akce se konala u příležitosti 50. výročí schválení Věroučné konstituce o církvi Lumen gentium 2. vatikánským koncilem. Čestným hostem konference byl emeritní pražský arcibiskup Miloslav kardinál Vlk.
Druhý vatikánský koncil se mezi lety 1962 a 1965 zabýval obrazem církve v moderním světě a přinesl posun ve způsobu, jak katolická církev chápe sama sebe. V konstituci Lumen Gentium církev o sobě říká, že chce být znamením jednoty mezi lidmi navzájem a s Bohem. Na konferenci s mezinárodní účastí se odborníci z oblasti teologie, sociologie a církevní historie snažili odpovědět na otázku, jak může být církev sjednocujícím prvkem v dnešní době, 50 let po koncilu.
Na symposiu vystoupil například sociolog Ján Váně ze Západočeské univerzity v Plzni, který předložil výsledky výzkumu týkající se tématu, jak je česká katolická církev slyšet v domácím veřejném prostoru: „Co se týče témat, nemá katolická církev problém. Má dlouhodobě rozmyšlená témata, zpracovává je, mé je promyšlené. Kde je slabina a velký problém, je, jaké jsou strategie, tzn., jak si církevní představitelé, kněží od nejnižších příček a po nejvyšší hierarchii představují, jak ta témata dostávat do mediálního, politického, veřejného diskurzu", zamýšlel se na konferenci Jan Váně.
V panelové diskusi pak mohli i zájemci z řad veřejnosti klást přednášejícím otázky. Hanjo Sauer, emeritní profesor Katolické teologické univerzity v rakouském Linci, se mimo jiné vyjádřil k dotazu na budoucnost církve, jestliže sociologické průzkumy ji ukazují negativně. Řekl, že církev má budoucnost. Věřící nemohou hledět na své okolí, zda jsou přijímaní. A každý sám musí přemýšlet o své budoucnosti i eschatologické. Každý musí přemýšlet o tom, jak se do budoucnosti otevřít humánním očekáváním.
Svou odpovědí na otázku o budoucnosti církve publikum ve studentském kostele svaté Rodiny povzbudil Karel Skalický, emeritní profesor českobudějovické Teologické fakulty a Papežské Lateránské univerzity v Římě. „No tak já na to odpovím podle svého srdce. Pro mě církev katolická je Ježíš Kristus. A Ježíš Kristus má budoucnost. Jistě, sám Ježíš pověděl: ´A až já se sem vrátím, najdu tady ještě víru?´ A na to prostě odpovídám: ´Pane Ježíši, dokud jsem tady já, tak ji tu najdeš. Ale jsem přesvědčen, že tu po mě budou pořád lidé, kteří víru budou mít, takže když ty přijdeš, tak ji tady najdeš´, řekl Karel Skalický, kterého auditorium odměnilo potleskem.