V Brně končí festival Cinema Mundi

Mezinárodní přehlídka filmů skončí vyhlášením vítězného snímku. O cenu se ucházejí filmy, které jednotlivé státy světa vyslaly do boje o Oscara pro nejlepší zahraniční film. Subjektivním tipem dramaturga festivalu Lukáše Skupy je portugalský film Krev mojí krve.
Festival začal před týdnem, nabídl divákům přibližně stovku projekcí, setkání se známými filmaři a další doprovodný program. Mimo hlavní sekci se tu představily také komediální filmy z Mexika, Brazílie a Argentiny. Z českých filmů mohli například diváci zhlédnout temnou detektivku Ve stínu odehrávající se v 50. let. Festival zahájila projekce předpremiéry snímku Terapie láskou. „Americká romantická komedie režiséra Davida O. Russela získala celkem osm oscarových nominací, včetně kategorií nejlepší film, nejlepší režie, scénář a také ve všech čtyřech hereckých kategoriích. Jennifer Lawrence pak za svůj herecký výkon v tomto snímku obdržela Zlatý glóbus,“ řekla mluvčí festivalu Monika Futáková.
Diváci mohli projekce zhlédnout ve Velkém Špalíčku, Lucerně, Artu, Divadle Bolka Polívky a v Divadle Šansonu. Celkově v předešlých ročnících navštívilo festival 34 tisíc diváků. „V tuto chvíli čekáme na souhrnné výsledky. Z nějakých osobních pozorování však usuzujeme, že diváků přišlo více než loni, což je určitě skvělá zpráva. Myslím si, že se nám to povedlo v rámci možností. Tento rok jsme měli o několik projekčních možností víc, tím pádem byla celá organizace náročnější. Samozřejmě se tam vyskytly nějaké problémy s titulky, s kopiemi, ale to se stává každý rok a myslím si, že to je problém řady jiných festivalů,“ zhodnotil akci dramaturg Lukáš Skupa.
Na přípravách a uvádění filmů se podíleli hlavně vysokoškoláci. „Studenti Masarykovy univerzity se podílejí můžeme říci skoro na všem, co tady probíhá. To znamená začíná to dramaturgií, jde to přes studentskou porotu, která vybírá nejlepší filmy, studenti dělají lektorské úvody k filmům, překládají titulky, dělají workshopy pro projekce, které jsou zaměřené na střední školy. A samozřejmě jsou tu potom takové práce jako technická koordinace, dohled v sále, roznos propagačních tiskovin a tak dál,“ uvedl Lukáš Skupa.
Mezinárodní filmový festival se koná od roku 2010. Podnětem pro jeho vznik se stala dlouholetá tradice Brněnských veletrhů a touha pořadatelů vytvořit ve městě obdobnou akci pro svět filmu.