Útok v kostele v Nigérii, církev pomáhá v krizi v Barmě a Nikaragui

Přinášíme informace ze tří kontinentů, které jsme zpracovali z agenturního servisu ČTK a dalších zdrojů. Popisují útok na kostel v centrální Nigérii, konflikt v části Myanmaru (Barmy), kde žijí příslušníci zčásti křesťanského etnika Kačinů, a reakci katolické církve na politickou krizi ve středoamerické Nikaragui.
Skupina ozbrojenců zaútočila na katolický kostel v nigérijské vesnici Mbalom, kde právě probíhal pohřební obřad. Zabili dva kněze a dalších nejméně 16 lidí, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní policii. Ta útok připisuje muslimským pastevcům, kteří v regionu vedou dlouhodobý spor s převážně křesťanskými farmáři. Podle AFP je jeho jádrem nedostatek orné půdy, pastvin a vody. Prezident Muhammadu Buhari označil událost za ohavný zločin, jehož cílem je přiživit náboženský konflikt a uvrhnout místní komunitu do nekončící krvavé koupele. Podle úřadů od začátku roku střety v centrální Nigérii vyhnaly z domovů na 200 tisíc lidí. Vláda, která čelí kritice za dlouhodobou nečinnost v tomto konfliktu, před časem nasadila do několika oblastí armádu.
Do džungle uprchly tisíce příslušníků etnika Kačinů na severovýchodě Myanmaru před armádní ofenzívou zaměřenou na potlačení tamních ozbrojených separatistů. Jak informuje agentura Ucanews, místní katolický biskup Francis Daw Tang vyjednával s velitelem vojáků o poskytnutí humanitární pomoci, kterou připravily různé církevní skupiny. Značná část Kačinů se hlásí ke křesťanství a stejně jako muslimští Rohingové si stěžují na to, že barmské vojsko při tažení proti ozbrojené opozici útočí i na civilisty. Při loňské návštěvě papeže Františka v zemi se do několik stovek kilometrů vzdáleného hlavního města Rangúnu vydalo asi sedm tisíc kačinských poutníků. „Pro nás je člověkem, s kterým spojujeme své veškeré naděje na mír,“ prohlásil tehdy jeden z vnitřních uprchlíků, který z domova odešel po začátku ofenzívy v roce 2011.
Katolická biskupská konference Nikaraguy se nabídla jako prostředník při řešení současných násilností. Jako podmínku uvedl místní arcibiskup, kardinál Leopoldo Brenes Solorzano, že obě strany sporu nebudou pokračovat ve střetech. Jeho pomocný biskup Silvio Baez, který je v kontaktu s představiteli protivládních demonstrantů, vyzval prezidenta Daniela Ortegu, aby garantoval, že se v ulicích už nebudou objevovat komanda režimních ozbrojenců. Předmětem sporu je navržená penzijní reforma. Při potlačování protestů přišlo o život několik desítek lidí. Ortega nedávno sdělil, že reformu odkládá. Církvi poděkoval za připravenost k roli prostředníka.