Úterý 20. září 2022 a jeho očekávané události

Úterý 20. září 2022 a jeho očekávané události
20. září 2022 Události Autor: Veronika Skalická

Paměť národa v podvečer zahájí výstavu v Mariánských Lázních v parku mezi Masarykovou ulicí a Hlavní třídou. Putovní venkovní expozice připomíná osudy lidí, do jejichž životů zasáhly nedemokratické režimy minulého století. Příběhy podle pořadatelů svědčí i o silné vůli, odvaze a víře v Boha a dobro.

V Bruselu se setkají ministři pro evropské záležitosti zemí EU. Proberou vztahy s Velkou Británií nebo svolání konventu, který by měl rozhodovat o možné proměně základních smluv Evropské unie. Jednání povede za české předsednictví ministr Mikuláš Bek.

V ulicích asi 150 českých měst probíhají do čtvrtku podzimní Srdíčkové dny. Zakoupením propisky či magnetu lidé podpoří rodiny nemocných dětí. Sbírku pořádá organizace Život dětem, přispět lze také online.

Vysoké Mýto hostí ode dneška do čtvrtka Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech Řemeslo/Skill 2022. Na náměstí Přemysla Otakara II. se poměří přes sedm desítek žáků stavebních oborů českých a slovenských škol. Například zedníci budou stavět z materiálu Ytong, truhláři zhotoví židličku.

Startuje 6. ročník Dnů otevřených dveří slunečních elektráren. Ode dneška do příštího pondělí lze navštívit přes dvě desítky fotovoltaických elektráren napříč republikou, podívat se do rozlehlých solárních parků nebo navštívit soběstačné domácnosti.

U příležitosti dnešního Světového dne onkologických diagnóz se v Praze počtvrté uskuteční Fialová jízda. Připomene důležitost prevence, téma letos cílí na podporu žen s rakovinou děložního čípku. Účastníci ve fialových tričkách absolvují určenou trasu na kolech nebo bruslích, můžou i běžet.

V Domě U Kamenného zvonu v Praze na Staroměstském náměstí chystají na večer benefiční koncert na podporu Dívčí katolické střední školy a její Chráněné dílny Inspirace. Program pod názvem „Láska a život ženy“ nabídne skladby mistrů Smetany, Janáčka nebo Dvořáka. Dívčí katolická střední škola vzdělává žákyně s fyzickým i mentálním postižením.

(foto ilustrační)